Pady do polerowania lakieru: rodzaj i zastosowanie

Pady do polerowania lakieru: rodzaj i zastosowanie

Korekta lakieru potrafi zmienić  nie do poznania każdy używany samochód. Do przeprowadzenia tego zabiegu będzie Ci potrzebna maszyna, pasty oraz pady polerskie. W tym artykule zajmiemy się tym ostatnim zagadnieniem i opowiemy w jakie pady polerskie warto się zaopatrzyć. Omówimy różne rodzaje padów, gąbek oraz futer, przestawimy różnice pomiędzy nimi, a także sposoby dobierania ich do lakieru.

Pady do polerowania – najczęściej spotykane rodzaje

Jakie pady polerskie znajdziesz w ofercie sklepów z kosmetykami samochodowymi? Podstawowym rodzajem są gąbki polerskie wykonane ze specjalnej pianki otwartokomórkowej. Charakteryzują się różną twardością oraz kolorami sugerującymi ich przeznaczenie i właściwości. Większość firm ma w ofercie minimum wersje gąbkowych padów do polerowania — cuttingowy, średni/onestepowy oraz finiszowy — choć często jest ich więcej. Dzięki tej różnorodności gąbki polerskie sprawdzą się na każdym etapie korekty.

Nie ma jednak jednego, uniwersalnego schematu dotyczącego kolorów, u każdego producenta wygląda to trochę inaczej. Na przykład w systemie ZviZZer mamy pięć rodzajów: niebieski, czerwony, pomarańczowy, żółty i zielony (w kolejności od najtwardszego). Dla porównania firma Rupes ma w swojej ofercie pady w kolorach: szary, niebieski, zielony, żółty i biały.  

Wśród gąbek polerskich ostatnią rewolucją okazały się gąbki wykonane w technologii THERMO. Tego typu pady znajdują się w ofercie marki ZviZZer. To pady polerskie wykonane ze specjalnego rodzaju pianki wyjątkowo odpornego na działanie temperatury. Pady THERMO nie miękną w trakcie pracy i nie tracą swoich właściwości tnących (standardowy pad po chwili pracy potrafi utracić nawet 60% na swojej siłę cięcia), co przekłada się na szybszą pracę. Wyróżniają się także niezwykłą trwałością (nawet 5-6 razy trwalsze niż standardowe pady polerskie)

Drugim popularnym rodzajem padów są futra polerskie. Mogą być wykonane z naturalnej wełny owczej, np. jagnięcej lub merino, ale także z syntetycznych materiałów. Najczęściej zbudowane są z warstwy włosia osadzonego na przekładce z gąbki. Wyróżniamy futra z krótszym włosiem syntetycznym dedykowane na maszyny Dual Action, np. ZviZZer THERMO VELOUR WOOL oraz futra na rotację z dłuższym, często naturalnym włosiem, np. ZviZZer NANO WOOL.

Nietypowym padem wełnianym jest Lake Country Hybrid Wool, który jest połączeniem pada wełnianego i gąbkowego. Futra do polerowania sprawdzą się do wycinania mocnych zarysowań i najczęściej usuwają więcej niż gąbki, ale pozostawiają słabe wykończenie.

Pady mikrofibrowe to kolejny popularny rodzaj padów polerskich. Wykonane są z warstwy mikrofibry osadzonej na przekładce z gąbki. Często występują różnych twardościach gąbki, o różnej sile cięcia. Można za ich pomocą wyciąć mocne zarysowania na lakierze i wykończyć powierzchnię. pady do polerowania

Czym różnią się pady do polerowania?

Czym jeszcze mogą różnić się pady do polerowania oprócz materiału, z którego są wykonane? Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Pady dobieramy do rodzaju maszyny, której będziemy używać i mogą mieć różne kształty oraz rozmiary.

Pady polerskie na rotację to najprostszy rodzaj padów. Najczęściej charakteryzują się brakiem otworu centralnego i mają lekko zaokrąglone brzegi. Występują w różnych rozmiarach i dobieramy je do średnicy talerza oporowego w naszej maszynie.

Pady polerskie na maszyny Dual Action to zdecydowanie bardziej rozległa kategoria produktów. Cechą charakterystyczną jest otwór centralny, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pada, a tym samym przedłuża jego żywotność (na środku działają największe siły na rozrywanie gąbki).. Specjalny, trapezoidalny kształt ułatwia prowadzenia maszyny, a ścięte krawędzie utrudniają uszkodzenie brzegów gąbki.

Ciekawym przykładem pada polerskiego może być ZviZZer All-Rounder, jest on przeznaczony na maszyny Dual Action oraz rotacyjne. Posiada dodatkową przekładkę z gąbki zamkniętokomórkowej i gumy pomiędzy powierzchnią roboczą a rzepem. Zwiększa to wagę padów, dzięki czemu polerowanie jest bardziej efektywne, a praca wygodniejsza. Zapobiega również przedostawaniu się resztek pasty polerskiej do rzepa, co znacząco poprawia ich trwałość.

pady polerskie dual action

Jak dobrać pady polerskie do lakieru?

W jaki sposób dobierać pady polerskie do lakieru? Czy jest jakaś sprawdzona kombinacja, która będzie odpowiednia dla każdego przypadku? Albo klucz, którego można się wyuczyć? Niestety, nie ma uniwersalnych rozwiązań i każdy lakier jest inny. Pady polerskie dobieramy do rodzaju i stopnia zniszczenia lakieru. Mamy jednak dla Ciebie kilka wskazówek. 

Zaczniemy od dwuetapowej korekty lakieru, czyli takiej, w której korzystamy z połączenia dwóch kombinacji polerskich. W pierwszym kroku używamy mocniejszego pada do polerowania, aby usunąć największe zarysowania. Jednak mocne cięcie wiąże się z powstawaniem mikrozarysowań i hologramów, przez co lakier ma gorszy poziom połysku. Z tego powodu w drugim kroku używamy miękkiej gąbki, aby wykończyć powierzchnię i nadać jej blasku. Czasem można pominąć drugi etap korekty, jeśli używamy pasty polerskiej, której ziarno się rozbija w trakcie pracy, np. ZviZZer HC4000. Wtedy dobierając odpowiednią gąbkę, możemy wyciąć zarysowania i wykończyć powierzchnię nawet pastą cuttingową!

Jednak nie da się z góry określić, jaki pad polerski będzie odpowiedni na danym lakierze. W przypadku twardego i mocno zniszczonego lakieru najmocniej tnący pad niekoniecznie usunie większość zarysowań. Wtedy można sięgnąć, na przykład, po futro polerskie. Z drugiej strony, w przypadku miękkich lakierów, już średniej twardość gąbka możne się okazać wystarczająca do usunięcia głębokich rys.

Zawsze warto zacząć od słabszej kombinacji, np. średniej lub finiszowej gąbki i ocenić efekty pracy. Jeśli takie połączenie okaże się niewystarczające, możemy sięgnąć po coś mocniejszego. W ten sposób eliminujemy problem, że użyjemy zbyt agresywnej kombinacji, po której powierzchnia będzie trudna do wykończenia. Usuwamy także mniejszą warstwę lakieru, co zawsze warto brać pod uwagę w trakcie polerowania.

Często jeśli lakier nie jest bardzo porysowany, nie ma potrzeby używania mocno tnących gąbek. W takim przypadku można przeprowadzić korektę jednoetapową, czyli one step. Wtedy tak dobieramy pada polerskiego, aby w jednym kroku usunąć dużo zarysowań, ale jednocześnie pozostawić dobre wykończenie. Najczęściej sprawdzą się do tego średnio twarde gąbki polerskie.

 

Jak widzisz, temat padów poleskich jest dość rozległy, a to tak naprawdę tylko bardzo podstawowe informacje. Jeśli dodasz jeszcze do tego różne połączenia z pastami polerskimi, okaże się, że ilość kombinacji jest nieskończona. Dlatego tak istotne jest doświadczenie, które nabieramy wraz z praktyką. Warto testować różne połączenia, a im więcej lakierów wypolerujesz, tym łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednią kombinację. Choć nawet po wielu latach, lakier pewnie nie raz Cię jeszcze zaskoczy.