Usuwanie żywicy z powierzchni lakieru

Usuwanie żywicy z powierzchni lakieru

Na lakierze samochodowym mogą osadzać się różne trudne do usunięcia substancje, takie jak żywica, smoła, lotna rdza czy odkurz lakierniczy. Zwykłe mycie nie zawsze jest wystarczające, aby skutecznie pozbyć się tych zanieczyszczeń. Dlatego regularne i dokładne usuwanie takich zabrudzeń jest kluczowe dla utrzymania lakieru w doskonałej kondycji. W tym artykule dowiesz się, jak bezpiecznie i skutecznie usunąć żywicę z powierzchni lakieru swojego samochodu.

Dlaczego warto usunąć żywicę z nadwozia samochodu?

Żywica, która pozostaje na powierzchni samochodu przez dłuższy czas, szczególnie gdy jest narażona na wysokie temperatury i zmienne warunki atmosferyczne, może poważnie uszkodzić lakier. Im dłużej żywica pozostaje na powierzchni, tym trudniej ją usunąć, a ryzyko trwałych uszkodzeń rośnie. Dlatego ważne jest, aby niezwłocznie zająć się jej usunięciem. Jesteśmy szczególnie narażeni na powstawanie plam z żywicy, jeśli często parkujemy pod drzewami. 

Kiedy zalecamy usunąć ślady żywicy z powierzchni lakieru?

Oto kilka wskazówek, kiedy warto przystąpić do usuwania żywicy:

  • W momencie, gdy zauważymy plamy z żywicy na powierzchni samochodu.

  • Gdy powierzchnia lakieru nie jest idealnie gładka, a środki do usuwania smoły oraz zanieczyszczeń metalicznych nie radzą sobie z tymi zanieczyszczeniami – istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to żywica.

Odpowiednio przygotuj auto do czyszczenia

Pierwszym etapem będzie dokładne umycie samochodu, a następnie osuszenie go.

Szczególnie narażone na obecność żywicy są poziome elementy naszego pojazdu, często żywica nie jest widoczna gołym okiem, dlatego po umyciu samochodu upewnijmy się, czy maska, dach, klapa bagażnika, przednia oraz tylna szyba są naturalnie gładkie.

Jakie specjalistyczne preparaty do usuwania żywicy wybrać?

Na rynku auto detailingu znajdziemy dużą ilość środków przeznaczonych do usuwania żywicy, większość z nich ma charakterystyczną woń rozpuszczalników. My użyjemy produktu Polytop Baumharzentferner alternatywą jest Sonax preparat do usuwania żywicy.

Usuwanie żywicy z karoserii samochodu krok po kroku

  1. Dedykowany preparat nanosimy na plamy żywicy za pomocą atomizera. Jeśli używany preparat takowego nie posiada, należy namoczyć ściereczkę z mikrofibry małą ilością środka, a następnie nanieść na zabrudzone miejsca.

  2. Mikrofibra po takim zabiegu nie będzie się już nadawać do innych czynności, dlatego alternatywą może być wacik kosmetyczny.

  3. Po nałożeniu środka należy odczekać kilka minut, aby plamy żywicy zostały wstępnie rozpuszczone. Jeśli ślad jest duży, możemy po chwili ponownie nałożyć preparat, aby przyspieszyć rozpuszczanie.

  4. Kiedy żywica znacznie zmięknie, nanosimy niewielką ilość preparatu na mikrofibrę lub wacik kosmetyczny, a następnie delikatnym ruchem usuwamy zanieczyszczenie.

  5. Po usunięciu plamy należy ponownie umyć element, aby usunąć pozostałości rozpuszczalnika.

Czym usunąć żywicę z samochodu domowe sposoby

Domowe sposoby nie są najlepszym rozwiązaniem do usuwania żywicy. Nigdy nie stosuj do usuwania żywicy szorstkich oraz ściernych materiałów, jak np. zmywak kuchenny. Podobnie, nie jest dobrym pomysłem używanie ostrych narzędzi, które mogą uszkodzić lakier.