Pad mikrofibrowy w polerowaniu lakieru: kiedy go używać?

Pad mikrofibrowy w polerowaniu lakieru: kiedy go używać?

W ostatnim czasie często poruszaliśmy temat padów polerskich. Omawialiśmy ich zastosowanie i różnice pomiędzy różnymi rodzajami produktów. Tym razem przyszła kolej na pady mikrofibrowe. Co to jest pad mikrofibrowy do polerowania lakieru? Czy ma coś wspólnego ze ściereczką mikrofibrową? I w jakich sytuacjach najlepiej go użyć? Zapraszamy do artykułu!

Czym wyróżnia się pad mikrofibrowy?

Jak wygląda pad mikrofibrowy? Pady mikrofibrowe mogą trochę przypominać budową futra polerskie, jednak w tym przypadku zastosowany jest zupełnie inny materiał w części ściernej. W futrach jest to wełna naturalna lub syntetyczna. W padach mikrofibrowych, jak można się domyślić, mikrofibra. Przypomina ona trochę strukturę ściereczek z dłuższym włosiem.

Pad mikrofibrowy, oprócz warstwy ściernej, składa się jeszcze z gąbkowej przekładki oraz rzepa. Może charakteryzować się różnym poziomem siły cięcia. Jednak często sama mikrofibra jest taka sama, a pad różni się tylko twardością przekładki.

Siłą padów mikrofibrowych jest ich budowa. Ścierniwo zawarte w paście polerskiej osadza się na każdym z włókien, dzięki czemu powierzchnia materiału jakim pracujemy na lakierze jest zdecydowanie większa niż w przypadku gąbki. Przekłada się to na efektywniejsze wycinanie rys w krótkim czasie.

Zastosowanie padów mikrofibrowych

Pady mikrofibrowe najczęściej są przeznaczone do usuwania mocnych zarysowań na powierzchni lakieru. Potrafią w krótkim czasie wyciąć sporą ilość zarysowań i z tego powodu świetnie sprawdzą się do korygowania mocno zniszczonego lakieru. Jednak często wiąże się to z trochę gorszym wykończeniem niż w przypadku zastosowania gąbek polerskich. Z tego powodu mikrofibry nie zawsze będą najlepszym wyborem do polerowania miękkich lakierów, bo wykończenie może nam zająć trochę więcej czasu.

Jednak czy pady mikrofibrowe nadają się tylko do cuttingu? Niekoniecznie. Ciekawe rozwiązanie można znaleźć w systemie ZviZZer, gdzie pady mikrofibrowe zostały zastosowane do jednoetapowej korekty lakieru. W połączeniu z onestepową pastą ONE Polish można osiągnąć rewelacyjny efekt wycięcia rys, a także całkiem dobre wykończenie oraz zabezpieczenie lakieru.

Kluczem do wykonania dobrego one stepa w tym systemie jest  dobranie odpowiedniej twardość przykładki do rodzaju i stopnia zniszczenia lakieru. Mamy jeden rodzaj pada mikrofibrowego oraz pięć piankowych przekładek, dzięki którym możemy regulować siłę cięcia oraz poziom wykończenia powierzchni.

Jeśli chcesz zachować pełnię właściwości tnących padów mikrofibrowych pamiętaj, aby regularnie je czyścić lub wymieniać w trakcie pracy. Pad zapchany pastą polerską będzie zdecydowanie mniej efektywny. Mikrofibry możesz czyścić przy użyciu sprężonego powietrza lub pad washera.

 

Pady mikrofibrowe mogą być doskonałym uzupełnieniem Twojego arsenału polerskiego obok gąbek oraz futer polerskich. Sprawdzą się na mocniej zniszczonych lakierach, gdzie chcesz w szybki sposób usunąć zarysowania. Można je łatwo wyczyścić w trakcie pracy i często występują w różnych twardościach dostosowanych do rodzaju i stopnia zniszczenia lakieru.