Do czego służy pad wełniany

Do czego służy pad wełniany

W auto detailingu możemy wyróżnić wiele typów padów używanych do korekty lakieru – gąbka polerska, pad wełniany czy pad mikrofibrowy. Producenci starają się dostarczyć coraz lepsze i bardziej wydajne produkty do polerowania, aby osiągnąć zadowalający efekt w jak najkrótszym czasie. Dzięki zastosowaniu nowych technologii pady polerskie mogą usuwać głębokie zarysowania, a jednoczenie są łatwe i bezpieczne w użytkowaniu, nawet przez osoby początkujące.

Pad wełniany w auto detailingu

Jednym z typów padów jest pad wełniany, nazwany także futrem polerskim. Najczęściej używany do usuwania mocnych zarysowań na powierzchni lakieru. Z tego powodu będzie znakomitym wyborem do polerowania bardzo zniszczonych lakierów. Stosujemy go najczęściej z pastami cuttingowymi i dzięki temu osiągamy wysoką efektywność polerowania.

Czym różni pad wełniany od gąbki polerskiej? Gąbki wykonane są ze specjalnego rodzaju pianki, która występuje w różnych twardościach. Pady wełniane zbudowane są z warstwy włosia, które posiada wysoką siłę cięcia. Ich przewagą nad gąbkami jest fakt, że osiągają świetne właściwości tnące bez nadmiernego nagrzewania powierzchni, którego podczas polerowania staramy się unikać.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy padów wełnianych, w zależności od materiału, z którego są stworzone. Część padów wełnianych wykonana jest z naturalnej wełny owczej, może to być wełna jagnięca lub merino. Charakteryzują się najczęściej dość długim włosiem oraz najlepiej spisują się w użyciu na maszynach rotacyjnych. Przykładem tego typu futra może być ZviZZer Doodle Wool-Pad Black.

Innym rodzajem padów są pady wełniane wykonane z syntetycznych materiałów. Przeznaczone są najczęściej do maszyn typu Dual Action. Zbudowane z krótszego włosia, które charakteryzuje się bardzo dobrą wytrzymałością. Syntetycznym futrem polerskim jest na przykład ZviZZer Doodle Wool-Pad White.

Pad wełniany: must have czy modny gadżet?

Czy zajmując się polerowaniem, powinieneś uzupełnić swój asortyment o pad wełniany? Zdecydowanie! Pady wełniane często charakteryzują się większą siłą cięcia niż gąbki. Możemy ich użyć, gdy twardy pad gąbkowy okazuje się niewystarczający do usunięcia zarysowań na powierzchni. Zamiast robić kilka podejść za pomocą gąbki polerskiej, warto sięgnąć po mocniejszą kombinację.

Pad wełniany osiąga wysoką skuteczność w polerowaniu, dzięki temu, że nie nagrzewa tak szybko powierzchni. Stosując prawidłową technikę polerowania, nie musisz się obawiać przegrzania lakieru. Dobre pady wełniane charakteryzują się także wysoką trwałością, dzięki można wypolerować nimi wiele samochodów.

Charakterystyką padów wełnianych jest mocne cięcie, z tego powodu będą najlepszym wyborem przy dwuetapowej korekcie lakieru. Dzięki nim usuniemy rysy i zmatowienia, jednak uzyskanie idealnego wykończenia może być trudne. Warto jako drugi etap zastosować miękką gąbkę polerską i pastę finiszową, aby wyciągnąć z lakieru maksymalny połysk.

Jeśli zajmujesz się polerowaniem lakieru, warto, abyś w swoim garażu posiadał kilka sztuk padów wełnianych. Na pewno nie raz docenisz ich użyteczność, jak przyjdzie Ci pracować nad mocno zniszczonym lakierem.