Zastosowanie piany aktywnej to pierwszy, a także bardzo istotny etap mycia samochodu. W ten sposób pozbywamy się największych zabrudzeń z powierzchni. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu lakieru w dobrym stanie, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej piany.
Przeglądając ofertę pian aktywnych, warto wziąć pod uwagę zabezpieczenie jakim pokryty jest samochód. Jeśli lakier jest jałowy, możliwe, że będziemy musieli zastosować mocniejszy preparat lub większe stężenie, aby usunąć zabrudzenia. W przypadku lakieru z woskiem naturalnym kluczowe dla nas będzie, aby piana była bezpieczna dla wosku. Inną kwestią są powłoki ceramiczne – tutaj istotne będzie dobre oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni, co pozwoli powłoce lepiej działać.
Warto wziąć pod uwagę również porę roku. Z reguły w okresie jesienno-zimowym warto zastosować mocniejszy preparat, bo na pojeździe zbiera się więcej zabrudzeń. W lecie, jeśli mamy pojazd tylko lekko przykurzony, delikatna piana o neutralnym pH w zupełności wystarczy.
Jak używać piany aktywnej? Najwygodniejsza opcja to pianownica podpięta do myjki ciśnieniowej (często nazywana pianownicą PA). Możemy również użyć pianownicy ręcznej. A w ostateczności, sprawdzi się również zwykły opryskiwacz ciśnieniowy lub butelka ze spryskiwaczem – więcej się napracujemy, nie uzyskamy piany, ale poziom domywania powinien być podobny w przypadku większości produktów.
Jaka powinna być dobra piana aktywna?
Dobra piana aktywna powinna skuteczne rozpuszczać zabrudzenia, aby w trakcie mycia wstępnego usunąć jak najwięcej zanieczyszczeń. To gwarantuje nam bezpieczniejsze mycie ręczne za pomocą rękawicy, czyli mniejsze ryzyko porysowania lakieru. Oczywiście przy zastosowaniu prawidłowej techniki mycia i odpowiednich akcesoriów.
Skuteczność piany powinna iść w parze z bezpieczeństwem dla wszystkich zewnętrznych powierzchni pojazdu. Często podkreślaną cechą jest także fakt, że dobra piana nie narusza zaaplikowanych wcześniej powłok i wosków. Choć tutaj należy pamiętać, że nigdy nie aplikujemy produktów na rozgrzaną powierzchnię i nie pozwalamy im wyschnąć na powierzchni.
Wśród detailingowych pian aktywnych dominują produkty o neutralnym pH, które są bezpieczne dla wszystkich powierzchni, powłok oraz wosków. Jednak można również znaleźć sporo produktów o lekko zasadowym lub lekko kwaśnym pH. Takie piany znakomicie sprawdzą się do pielęgnacji powłok, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Będą one dalej bezpieczne dla nałożonego zabezpieczenia, ale z reguły, poziom ich domywania jest lepszy.
Wiele osób również zwraca uwagę na to, aby uzyskać efekt gęstej piany aktywnej. Może to być zaleta, jeśli produkt dzięki temu dłużej leży na powierzchni rozpuszczając zabrudzenia. Jednak zbyt duży poziom pienienia, może utrudniać wypłukiwanie produktu. Dodatkowym atutem będzie mocna koncentracja piany aktywnej, dzięki czemu jest ona bardziej wydajna.
Ranking pian aktywnych do mycia samochodu
Piana aktywna o lekko zasadowym pH. Posiada rewelacyjne właściwości czyszczące i odtłuszczające. Szczególnie sprawdzi się do mycia samochodu zabezpieczonego powłoką ceramiczną. Bezpieczna dla wszystkich powierzchni. Posiada ładny, cytrusowy zapach umilający pracę. Produkt jest mocno skoncentrowany, 1:8-1:20 w przypadku użycia w pianownicach PA, 1:20-1:40 w pianownicach ręcznych.
Mocno skoncentrowana piana aktywna o delikatnej i skutecznej formule. Posiada neutralne pH. Tworzy gęstą pianę, która długo pozostaje na powierzchni rozpuszczając zabrudzenia. Preparat jest bezpieczny dla powierzchni zabezpieczonych powłokami i woskami. Posiada przyjemny zapach. Jest mocno skoncentrowana 1:30.
Piana aktywa o lekko kwaśnym pH, która w szczególności sprawdzi się do pielęgnacji powierzchni zabezpieczonych powłokami i woskami. Dzięki swoim właściwościom może poprawić ich hydrofobowość. Bogata formuła skutecznie rozpuszcza zabrudzenia, ułatwiając ich wypłukiwanie. Rozcieńczenie: oprysk z lancy 1:8; pianownica 1:10; mycie ręczne 1:40.
Shiny Garage Double Sour Shampoo & Foam
Ciekawy produkt o dwóch zastosowaniach – jako piana aktywna i szampon. Znakomicie sprawdzi się do pielęgnacji powłok. Radzi sobie z usuwaniem świeżych osadów mineralnych, co pomoże przywrócić właściwości zapchanej powłoce ceramicznej. wydajny - rozcieńczenie 20-50ml na 10L wody. Posiada ciekawy zapach świeżego prania.
Tworzy gęstą pianę, która skutecznie rozpuszcza zabrudzenia, ułatwiając usunięcie ich z powierzchni. Produkt posiada neutralne pH, więc sprawdzi się idealnie do pielęgnacji każdego pojazdu. Posiada przyjemny, pomarańczowy zapach. Zalecane rozcieńczenie 1:20-1:30.