Ranking akcesoriów do czyszczenia wnętrza

Ranking akcesoriów do czyszczenia wnętrza

Czyszczenie wnętrza to wieloetapowy proces, który trwa przynajmniej kilka godzin. Mamy w jego trakcie styczność z wieloma materiałami takimi na plastik, winyl, skóra, materiał, lakier czy szkło, z których każdy należy pielęgnować trochę inaczej. Wyzwanie stanowią również trudnodostępne zakamarki, które wymagają dokładnego wyczyszczenia. W usprawnieniu pracy mogą nam pomóc różnego rodzaju akcesoria, których nie brakuje w sklepach detailingowych.

W tym rankingu przestawimy Wam najciekawsze według nas akcesoria, które mogą przydać się w procesie czyszczenia wnętrza. Część z nich jest często używana i pewnie spodziewacie się, że znajdzie się w tym rankingu, część trochę mniej oczywista, ale również niezwykle przydatna.

Szczoteczki

Podstawowe akcesorium do czyszczenia większych powierzchni we wnętrzu. Wśród standardowych szczotek do czyszczenia wyróżniamy takie o różnej twardości i różnym rodzaju włosia. Miękkie włosie będzie idealne do czyszczenia delikatnej skóry, twardsze do zabrudzeń na plastikach lub wykładzinie. Warto zaopatrzyć się także w szczoteczki szczelinowe, lub niewielkich rozmiarów szczoteczki z rączką, które pozwolą dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.

Pędzelki

Detailing pędzelkami stoi! I ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich. Pędzelki świetnie sprawdzą się do czyszczenia trudniej dostępnych zakamarków we wnętrzu takich jak tunel i konsola środkowa, kieszenie w drzwiach czy schowki. Do wnętrza najlepiej sprawdzą się pędzle o średniej twardości włosia.

Mikrofibry

Absolutnie podstawowe narzędzie pracy. Do wnętrza najlepiej sprawdzają się niewielkich rozmiarów mikrofibry o niezbyt dużej gramaturze. Warto mieć na wyposażeniu także ściereczki w białym kolorze, które sprawdzą się od czyszczenia skóry oraz jasnych podsufitek. W przypadku powierzchni szklanych pracę ułatwią nam dedykowane mikrofibry do szyb – gładkie lub waflowe.

Rękawica do czyszczenia wnętrza

Tym razem akcesorium trochę mniej oczywiste, ale wyglądające bardzo obiecująco. CarPro InnerScrub to rękawica do czyszczenia wykonana za specjalnej mieszkanki poliestrów. Dzięki swojej strukturze, bardzo dobrze wyciąga zabrudzenia z powierzchni plastików, winylu oraz skóry. Postać rękawicy jest wygodna w użyciu na dużych powierzchniach, ale sprawdzi się również w dotarciu do trudniej dostępnych miejsc.

Szczotka do usuwania sierści

Specjalna szczotka z gumowym włosiem niezastąpiona do wyczesywania sierści z wykładziny i powierzchni tapicerki. Bardzo usprawnia pracę w trakcie odkurzania i jest w pełni bezpieczna dla materiałów. Obowiązkowe akcesorium dla właścicieli futrzaków oraz niezwykle przydatne w studiach detailingu.

Detailing Sticks

Detailing Sticks oraz patyczki do uszu to niezawodne narzędzie w rękach detailera. Pozwoli dopracować trudno dostępne detale i wprowadzić ostatnie poprawki na wyczyszczonej powierzchni kratek nawiewu, przycisków i innych detali.

Wykałaczki

Przechodzimy do mniejszego kalibru i narzędzia wykorzystywanego w najdrobniejszych detalach – wykałaczki! Świetne do wyciągnięcia brudu z małych szczelin i łączeń elementów. Przykładem zastosowania może być zapięcie do pasów i przycisk „Press”, albo szczeliny w manetkach kierownicy czy wszystkich innych łączeniach elementów. Tam gdzie pędzelek lub szczoteczka nie da rady, można sobie pomagać w taki sposób.

Magiczna gąbka

Magiczna gąbka to przydane akcesorium, które warto mieć zawsze na wyposażeniu garażu. Przyda się przy trudniejszych zabrudzeniach na plastikach, np. zarysowaniach na progach od butów lub uciążliwych plamach na jasnych elementach. Świetnie usuwa także pastę polerską i woski z nielakierowanych elementów zewnętrznych, jeśli przypadkiem je ubrudzimy w trakcie aplikacji. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować jej do czyszczenia skór.

Pistolet typu tornador

Urządzenia typu tornador, takie jak BenBow czy T4W to świetne wsparcie na każdym etapie czyszczenia, zarówno na sucho, jak i na mokro. Niezastąpione podczas odkurzania, aby usunąć zanieczyszczenia i piach powbijany w wykładzinę. Sprawdzą się do czyszczenia detali takich jak kratki nawiewu i przyciski, a także mogą być świetną alternatywą dla odkurzacza piorącego w przypadku czyszczenia dywaników czy trudno dostępnym zakamarków dookoła szyn foteli.

Nożyk do naklejek

Nożyk do usuwania naklejek może okazać się niepozornym, ale bardzo potrzebnym akcesorium, jeśli potrzebujemy usunąć starą naklejkę rejestracyjną z szyby. Inne metody najczęściej zawodzą i są bardzo czasochłonne, a zastosowanie nożyka powoli nam usunąć stare naklejki w kilka chwil.

Gąbki i aplikatory

Gąbki i aplikatory będą niezbędne na etapie zabezpieczenia powierzchni za pomocą impregnatów i dressingów. Jednak aplikatory takie jak FIREBALL All Purpose Pad, wykonane z trwałej, gęstej pianki znakomicie sprawdzą się również do czyszczenia powierzchni. To dobra alternatywa dla szczoteczki na delikatnych powierzchniach.

Szczotki do tapicerki na wkrętarkę

Ciekawym gadżetem ułatwiającym prace przy praniu tapicerki są szczotki na wkrętarkę, do rozprowadzania pre-spray’a. Pozwalają one zaoszczędzić czas i siły, zastępując ręczne szczotkowanie powierzchni. Ich potencjał w szczególności docenisz na mocno zabrudzonych wykładzinach i tapicerkach.

 

Jak widać lista gadżetów, które ułatwiają pracę nad wnętrzem jest całkiem spora. Oczywiście, nie ze wszystkich trzeba korzystać. Każdy wypracowuje sobie swój system ogarniania wnętrza pojazdu, z użyciem określonych narzędzi. Mamy jednak nadzieje, że zainspirowaliśmy Was do odkrywania nowych metod czyszczenia i niektóre z wymienionych akcesoriów znajdą zastosowanie w Waszej codziennej pracy lub przy pielęgnacji własnego samochodu.