Jak odśnieżyć samochód, aby nie porysować lakieru?

Jak odśnieżyć samochód, aby nie porysować lakieru?

Zima to zdecydowanie nie jest czas sprzyjający dla detailingowych maniaków. Nie dość, że ciężko utrzymać samochód w czystości (zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz), to dodatkowo na lakier na naszych samochodach czeka wiele zagrożeń. Jednym z nich jest konieczność odśnieżania pojazdu.

Mandaty za nieodśnieżony samochód są wysokie, więc nie sposób uniknąć zrzucania warstwy śniegu z karoserii. Jak jednak do tego podejść, aby uniknąć niechcianych zarysowań na lakierze? I nie przestraszyć się na wiosnę jego stanem? Mamy dla Was kilka propozycji.

Dmuchawa do odśnieżania?

Jednym z najlepszych sposobów bezinwazyjnego odśnieżenia samochodu jest użycie dmuchawy do osuszania pojazdu. To zupełnie bezdotykowa metoda, więc będzie w pełni bezpieczna dla lakieru na naszym samochodzie. Odpalamy dmuchawę i bezproblemowo usuwamy śnieg z karoserii. Szybko, bezpiecznie i skutecznie.

Jednak ta metoda ma kilka wad. Po pierwsze, trzeba mieć dostęp do dmuchawy. A nawet jeśli posiadamy takie urządzenie, raczej nie będziemy go wozić ze sobą wszędzie w samochodzie. Druga sprawa, ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku świeżego puchu. Gdy śnieg dłużej poleży na samochodzie, stanie się ciężki i zbity, niemożliwe będzie jego usunięcie w ten sposób.

Szczotka do odśnieżania samochodu

Drugą metodą odśnieżania jest standardowa miotełka do śniegu. To brzmi jak koszmar każdego detailera. Jednak jak można uczynić tą metodę bardziej bezpieczną dla lakieru?

Pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę to wybór szczotki. Warto wybrać szczotkę ze stosunkowo miękkim włosiem. Nie będzie ona co prawda w pełni bezpieczna dla lakieru, ale na pewno zminimalizuje ryzyko. Dość w dobrze w tej roli sprawiają się szczotki z rozszczepionym włosiem, np. szczotka Vikan, które będą trochę delikatniejsze niż standardowe, sztywne włosie.

Drugi patent, który pomoże uczynić odśnieżanie samochodu bardziej bezpiecznym dla lakieru, jest owinięcie szczotki miękką mikrofibrą. Minimalizuje to ryzyko porysowania lakieru przez włosie szczotki, choć nie zapobiegnie zarysowaniom, które powstają przez przesuwanie zmrożonego śniegu po lakierze.

Trzecia sprawa to technika odśnieżania. Jeśli mamy możliwość, dobrze jest pozostawić na lakierze minimalną, cieniutką warstwę śniegu, aby nie dotykać miotełką bezpośrednio lakieru. Rada ta nie dotyczy oczywiście szyb, lamp oraz tablicy rejestracyjnej, które muszą być całkowicie odśnieżone, jeśli chcemy zachować bezpieczeństwo w trakcie jazdy i nie narazić się na otrzymanie mandatu.

Usuwanie śniegu i lodu z szyb

Ostatnim elementem, którym powinniśmy się zająć to szyby. Najprostszym sposobem na bezinwazyjne usunięcie szronu i lodu z szyby jest użycie odmrażacza do szyb. W ten sposób unikniemy zarysowań, które mogłoby powstać przy użyciu skrobaczki do szyb. A jeśli już koniecznie musimy użyć skrobaczki, warto wybrać taką z mosiężnym ostrzem, które dzięki swojej twardości i gładkości skutecznie usunie lód, a ryzyko porysowania szyb będzie mniejsze.

Zima to ciężki czas dla naszych samochodów, jednak przy odrobinie uwagi, stosują odpowiednie metody odśnieżania, możemy zminimalizować szkody, jakie wyrządza.

Zaskoczyła Cię zima? Kup gotowy zestaw do utrzymania samochodu zimą!

Zaskoczyła Cię zima i potrzebujesz akcesoriów niezbędnych do utrzymania samochodu w tym okresie? Sprawdź kompleksowy zestaw do utrzymania samochodu zimą! Potrzebujesz preparatu do zabezpieczenia uszczelek przed przymarzaniem albo pochłaniacza wilgoci do samochodu? Zerknij do kategorii produkty na zimę, gdzie znajdziesz wszystkie rzeczy niezbędne dla każdego kierowcy do przetrwania tego trudnego okresu!