Jak zaaplikować niewidzialną wycieraczkę

Jak zaaplikować niewidzialną wycieraczkę

Jesień to dobra pora, aby pomyśleć o niewidzialnej wycieraczce. Jak zaaplikować, jak przygotować powierzchnię szyby i jaki produkt wybrać? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Dlaczego warto zaaplikować niewidzialną wycieraczkę i czym w ogóle ona jest? To powłoka hydrofobowa, która odprowadza wodę z powierzchni szyby. Dzięki temu konieczność użycia wycieraczek w trakcie jazdy jest ograniczona i widoczność podczas jazdy w deszczu się zdecydowanie poprawia. Szyba o wiele wolniej się brudzi, a także mniej zamarza. Same plusy! A więc jak nałożyć niewidzialną wycieraczkę?

Jak nałożyć niewidzialną wycieraczkę

Rozpoczniemy od przygotowania powierzchni. Najpierw trzeba szybę dokładnie oczyścić za pomocą szamponu w trakcie mycia lub płynu do mycia szyb. Następnie należy przepolerować powierzchnię, aby usunąć osady, pozostałości chemii i wygładzić powierzchnię. Dzięki temu preparat będzie o wiele lepiej i dłużej działał, bo silniej zwiąże się z powierzchnią.

Użyjemy do tego specjalnych preparatów typu glass polish, np. Autoglym Car Glass Polish. Nanosimy je na szybę za pomocą aplikatora lub gąbki polerskiej i wypracowujemy. Można to zrobić ręcznie lub maszynowo. Następnie docieramy powierzchnię za pomocą mikrofibry i osobną mikrofibrą dokładnie odtłuszczamy (np. preparatem FIREBALL REBORN).

Teraz przychodzi pora na niewidzialną wycieraczkę. Jak nałożyć preparat na szybę? Niektóre produkty mają już wbudowany aplikator (np. niewidzialne wycieraczki firmy Soft99), w przypadku innych możemy użyć aplikatora do powłok i ściereczki typu suede. Niewidzialną wycieraczkę można zaaplikować na wszystkie szyby, choć najbardziej przyda się na szybie przedniej oraz przednich, bocznych szybach.

Przed nałożeniem produktu należy zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją aplikacji i trzymać się podanych zaleceń. Niektóre powłoki mogą być trudne w aplikacji, więc stosunkowo łatwo wpakować się w problemy z docieraniem, nie zapoznając się wcześniej z instrukcją.

Nakładamy dokładnie produkt na całą szybę, odczekujemy zalecany przez producenta czas, a następnie docieramy powierzchnię szyby za pomocą mikrofibry. Samochód po aplikacji niewidzialnej wycieraczki najczęściej powinien spędzić od kilku do 24 godzin, aby powłoka prawidłowo się utwardziła.

Jak usunąć niewidzialną wycieraczkę

W jaki sposób można usunąć niewidzialną wycieraczkę z szyby? Zależy to od produktu. Powłoki, których deklarowana trwałość jest długa i mocno wiążą się z powierzchnią będziemy musieli usunąć za pomocą polerki używając agresywnej kombinacji ściernej.

W przypadku produktów o krótszej trwałości najczęściej wystarczy ten sam glass polish, którym przygotowaliśmy szybę przed aplikacją. Rozprowadzamy go ręcznie lub maszynowo i dokładnie wypracowujemy.

Jak sprawdzić, czy usunęliśmy niewidzialną wycieraczkę z szyby skoro jej nie widać? Za pomocą wilgotnej mikrofibry lub zraszając szybę wodą z atomizera. Obserwujemy zachowanie wody na powierzchni i jeśli nie widać efektu hydrofobowego, prawdopodobnie usunęliśmy powłokę.

Niewidzialna wycieraczka – jakie produkty wybrać

Jak wybrać niewidzialną wycieraczkę? Jednymi z najbardziej popularnych produktów jest niewidzialna wycieraczka Soft99 – Ultra Glaco. Nic dziwnego, to produkt bardzo dobrej jakości o przystępnej cenie i łatwej aplikacji. Charakteryzuje się także bardzo dobrą trwałością.

Jakie budżetowe produkty wybrać? Duża popularnością cieszą się niewidzialne wycieraczki firmy RRC, jednak czy to dobry wybór? My możemy polecić tańsze i bardziej sprawdzone rozwiązanie – RainX. To produkt tani i łatwy w aplikacji, o trwałości do kilku tygodni. Jedna buteleczka starczy na wiele aplikacji, więc to niezwykle ekonomiczny produkt.

Jeśli interesuje nas trwalsze rozwiązanie można sięgnąć Gtechniq G1 ClearVision Smart Glass. Deklarowana trwałość to nawet 2 lata lub 40 000 km. Jednak produkt ten jest już zdecydowanie trudniejszy w aplikacji i trzeba wziąć pod uwagę.

 

Jesień to dobra pora, aby zabezpieczyć szybę niewidzialną wycieraczką. Lepsza widoczność podczas licznych, deszczowych dni to zdecydowanie większe bezpieczeństwo i komfort jazdy!