3 kroki do skutecznego prania tapicerki

3 kroki do skutecznego prania tapicerki

Tapicerka materiałowa łatwo zbiera zabrudzenia. Poza oczywistymi plamami z jedzenia lub wylanej kawy, osadza się na niej kurz i brud w trakcie użytkowania. Podczas regularnego sprzątania, warto ją dokładnie odkurzać, jednak prędzej czy później przyjdzie czas, że będzie wymagała dokładniejszego czyszczenia. Jak skutecznie przeprowadzić pranie tapicerki samochodowej? Jak taki proces powinien wyglądać krok po kroku? Zapraszamy do lektury artykułu!

Jak usunąć zabrudzenia na tapicerce samochodowej?

Plamy na tapicerce samochodowej najlepiej usuwać metodą prania ekstrakcyjnego. To jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby odświeżyć fotele i wykładzinę. Polega ona na rozpuszczeniu zabrudzeń za pomocą chemii, a następnie wypłukaniu ich z powierzchni przy użyciu odkurzacza piorącego. Taką metodę prania stosujemy, aby usunąć plamy z foteli samochodowych czy wykładziny.

Ten sposób prania nie jest zalecany w przypadku podsufitki oraz materiałowych boczków drzwi. To elementy wrażliwe na przemoczenie i pod wpływem dużej ilości wody mogłoby się odkleić. Czyścimy je metodą bonnetowania, czyli przecieramy materiał mikrofibrą nasączoną preparatem czyszczącym.

Pranie tapicerki materiałowej – co będzie potrzebne?

Co będzie nam potrzebne do wyprania tapicerki materiałowej? Podstawą jest odkurzacz. Do prania będziemy potrzebować specjalnego odkurzacza ekstrakcyjnego, który pracuje na mokro. Składa się on z dwóch zbiorników (na czystą i brudną wodę), ssawki, którą odsysamy zabrudzenia z powierzchni oraz specjalnej rurki, za pomocą której podajemy czystą wodę do wypłukiwania.

Jeśli chodzi o chemię, będziemy potrzebować dwóch produktów - pre spray, czyli preparat, który rozpuszcza zabrudzenia na tapicerce samochodowej. Świetnie w tej roli sprawdzi się Maxifi Pre Spray, który ma formę rozpuszczalnego w wodzie proszku. To bardzo wydajny produkt, na jeden 1,5 litrowy opryskiwacz wystarczy jedna mała miarka.

Drugim kosmetykiem potrzebnym do wyczyszczenia tapicerki jest produkt do wypłukiwania zabrudzeń, w tej kategorii polecamy Maxifi Power Rinse. To preparat, który rozrabiamy z wodą, a następnie wlewamy do zbiornika odkurzacza. Ułatwia on wypłukiwanie zabrudzeń oraz chemii z powierzchni tapicerki.

Jakie akcesoria będą nam potrzebne, aby przeprowadzić pranie tapicerki materiałowej? Przyda się opryskiwacz ciśnieniowy, za pomocą którego naniesiemy pre spray na tapicerkę. Szczotka do rozpracowania produktu na powierzchni (może to być zwykła ręczna szczotka lub szczotka na wkrętarkę) oraz mikrofibra do ścierania chemii z sąsiednich elementów.

Pranie tapicerki samochodowej – krok po kroku

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych urządzeń i akcesoriów możemy przystąpić do działania. Na pranie tapicerki warto zarezerwować sobie kilka godzin. Następnie kolejne kilka do kilkunastu godzin potrzeba na wyschnięcie tapicerki. Ten czas w dużej mierze jest uzależniony od warunków otoczenia. W suchy i gorący dzień często już po dwóch godzinach fotele będą suche. Jednak, gdy jest zimno i wilgotno, czasami nawet po dwóch dniach czuć wilgoć w tapicerce.

Krok 1 – przygotowanie tapicerki samochodowej do prania

Pierwszym etapem będzie dokładne odkurzenie tapicerki. Im lepiej przyłożymy się do tego etapu, tym mniej czasu będziemy musieli poświęcić w trakcie prania. Do odkurzania wykładziny szczególnie przydatne może okazać się urządzenie typu tornador, które świetnie pomaga w usunięciu piasku z wykładziny i dywaników.

Następnie przygotowujemy odpowiednie roztwory chemii do prania. Ważne, aby rozrobić je w ciepłej, a nawet gorącej wodzie, bo wtedy skuteczniej rozpuszczą zabrudzenia. Jedynie w przypadku chemii, którą wlewamy do odkurzacza warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną i sprawdzić jaka jest maksymalna temperatura wody, jakiej możemy użyć.

Krok 2 – rozpuszczanie plam na tapicerce

Kolejnym krokiem będzie naniesienie pre spray’a na powierzchnię tapicerki. W tym celu wygodnie jest użyć opryskiwacza ciśnieniowego. Aplikujemy mgiełkę produktu, aby lekko zwilżyć cały materiał, a następnie szczotkujemy cały fotel i pozostawiamy na kilka minut, aby chemia mogła zadziałać.

Na tym etapie pracujemy jednocześnie tylko na jednym elemencie. Czyli nanosimy pre spray na cały fotel, czekamy chwilę, przechodzimy do punktu trzeciego, czyli prania, a następnie wracamy do nanoszenia pre spray’a na inny element. Gdy już mamy większą wprawę, warto sobie rozłożyć pracę na dwa elementy i z wyprzedzeniem przygotowywać powierzchnie do prania, aby nie czekać aż chemia zadziała.

Krok 3 – pranie tapicerki odkurzaczem ekstrakcyjnym

Ostatnim etapem jest wypłukiwanie zabrudzeń za pomocą odkurzacza. Używamy do tego ssawki oraz pompki, która aplikuje chemię. Jednocześnie naciskając spust i przesuwając ssawkę po materiale wypłukujemy zabrudzenia z powierzchni. Przez przeźroczysty plastik ssawki widać poziom zabrudzeń materiału. Staramy się powtarzać proces, aż woda, którą odsysamy, będzie czysta. Dokładne wypłukanie foteli jest bardzo ważne, bo wszystkie niedociągnięcia będą widoczne do wyschnięciu tapicerki w postaci plam.

W przypadku mocno brudnych powierzchni często konieczne jest ponowne naniesienie pre spray’a i powtórzenie całego procesu. Samochód z wypraną tapicerką warto pozostawić w suchym, ciepłym i przewiewnym miejscu do wyschnięcia.

 

Tak krok po kroku wygląda proces prania tapicerki samochodowej. Pranie ekstrakcyjne to najskuteczniejsza metoda, aby usunąć trudne plamy i zabrudzenia z foteli i wykładziny, choć wymaga trochę cierpliwości, zwłaszcza w przypadku mocniej brudnych powierzchni.