Czy o powłokę ceramiczną trzeba dbać? Jeśli siedzisz trochę w branży detailingowej na pewno wiesz, że odpowiedź brzmi tak. W jaki sposób należy pielęgnować powłokę, aby jak najdłużej zachować jej maksymalne właściwości? Jakich środków używać do mycia? I co to jest przegląd powłoki ceramicznej? Na wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.
Zalety powłok ceramicznych
Jakie korzyści zapewnia powłoka ceramiczna? Przede wszystkim rewelacyjne właściwości wizualne. Lakier zyskuje niezwykłą szklistość oraz głębię i wygląda lepiej niż z salonu. Po drugie – trwała ochrona przed promieniowaniem UV, czynnikami atmosferycznymi czy chemią. Po trzecie – łatwa bieżąca pielęgnacja, dzięki czemu, małym nakładem pracy możemy często cieszyć się czystym samochodem.
Powłoka ceramiczna to trwałe zabezpieczenie lakieru, większość preparatów dostępnych na rynku oferuje ochronę do roku do 5 lat, choć są też produkty o dłuższej trwałości. Nie oznacza to jednak, że raz zaaplikowana powłoka będzie działać przez taki czas bez żadnej pielęgnacji. To, ile korzyści otrzymamy dzięki powłoce, zależy od tego jak będziemy dbać o samochód.
Jak dbać o samochód z powłoką ceramiczną?
W takim razie, jak dbać o powłokę ceramiczną na lakierze samochodowym? Jednymi z najważniejszych aspektów będą: regularne mycie ręczne oraz serwisy powłoki. Powłoki ceramiczne mają właściwości samooczyszczania, dzięki czemu zabezpieczona powierzchnia mniej się brudzi. Jednak, aby te proces działał prawidłowo, konieczne jest regularne oczyszczanie lakieru, dlatego zaleca się myć samochód przynajmniej dwa razy w miesiącu.
Co jednak warto wiedzieć, mycie ręczne, myciu ręcznemu nie jest równe. Jeśli oddajemy samochód na myjnie, należy zwrócić uwagę jakiej jakości usługi są tam świadczone. Czy zostanie użyta odpowiednia chemia i czy pracownicy stosują zasady poprawnego mycia. Najlepiej myć samochód w dobrym studiu detailingowym, w którym profesjonaliści zadbają o prawidłową pielęgnację powłoki.
Jak umyć samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną?
A jeśli chcemy samodzielnie umyć samochód z powłoką? Przede wszystkim należy użyć dedykowanej chemii, która znajdziecie w ofercie wielu producentów – FIREBALL, FX PROTECT, CleanTech, Gyeon. Równie ważne są dobrej jakości akcesoria, dzięki którym zwiększamy bezpieczeństwo mycia – rękawice do mycia (np. MR RAG) oraz ręcznik do osuszania (np. FIREBALL PIN TOWEL) oraz zestaw wiader z separatorami.
Mycie samochodu zawsze rozpoczynamy od wstępnego usunięcia zabrudzeń. W tym celu nakładamy na samochód pianę aktywną (np. FIREBALL SNOW FOAM lub CleanTech Citrus Foam), którą po kilku minutach dokładnie spłukujemy wodą pod ciśnieniem. Następnie możemy przystąpić do właściwego mycia – przygotowujemy dwa wiadra z wodą. Do jednego nalewamy odmierzoną ilość szamponu (FX PROTECT Car Shampoo, CleanTech Tech Cleaner) według zaleceń producenta.
Wodą z szamponem myjemy samochód za pomocą rękawicy i po każdym elemencie płuczemy rękawice w drugim wiadrze z czystą wodą, aby pozbyć się brudu. Po umyciu całego pojazdu, spłukujemy samochodu i osuszamy dedykowanym ręcznikiem. Co kilka tygodni warto dodatkowo zaaplikować quick detailer na bazie SiO2 (np. FIREBALL PIROUETTE), aby dodatkowo odżywić powłokę.
Co to jest przegląd powłoki ceramicznej i jak często trzeba go wykonywać?
Kolejnym aspektem dbania o powłokę ceramiczną się regularne przeglądy powłoki. Na przegląd powłoki powinniśmy udać się do studia, które wykonało usługę aplikacji. Konieczność przeprowadzenia takiego serwisu będzie zależeć od powłoki oraz od tego jak intensywnie eksploatujemy samochód, z reguły jest to raz w roku.
Podczas przeglądu samochód zostanie dokładnie umyty, a lakier oczyszczony ze wszystkich osadów, których nie jesteśmy w stanie usunąć w trakcie zwykłego mycia. Kolejny etapem będzie inspekcja stanu lakieru. Czasem, jeśli na powierzchni pojawiły się jakieś zarysowania, przeprowadza się bardzo delikatne odświeżenie maszynowe. Kolejnym etapem jest nałożenie top coatu na powłokę, który odświeży jej właściwości.
Powłoki ceramiczne to świetne rozwiązanie do zabezpieczenia lakieru, które jednak nie zwalnia nas z odpowiedniej bieżącej pielęgnacji pojazdu. W zamian za nasze starania, powłoka będzie przez lata prezentować swoje najlepsze właściwości, a samochód cieszyć pięknym wyglądem.