Jak poradzić sobie z parowaniem szyb w samochodzie?

Jak poradzić sobie z parowaniem szyb w samochodzie?

Parowanie szyb w samochodzie to problem, który szczególnie dokucza kierowcom od jesieni do wiosny, a także w deszczowe dni letnie. Utrudnia prowadzenie pojazdu i ogranicza widoczność, co zdecydowanie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jak zapobiec parowaniu szyb? Skąd bierze się zwiększona wilgotność powietrza w kabinie pojazdu?

Dlaczego szyby w aucie parują?

Parujące szyby mogą bardzo uprzykrzyć życie każdemu kierowcy. Najczęściej głównym problemem jest wilgoć, która dostaje się do wnętrza auta. Osadza się na przedniej szybie (i nie tylko) tworząc mleczną mgiełkę i sprawia, że kierowanie pojazdem jest niemożliwe. Dlatego warto poszukać przyczyny tego zjawiska.

Dlaczego szyby w samochodzie parują od wewnątrz?

Zaparowane szyby w samochodzie w okresie jesienno-zimowym to prawdziwe utrapienie kierowców. Jak już wiemy przyczyną parowania szyb jest wilgoć, jednak skąd ona się bierze? Może dostawać się do wnętrza auta przez nieszczelne uszczelki, zanieczyszczony filtr kabinowy, a w okresie zimowym także w postaci śniegu, który wnosimy od wnętrza na butach.

Przyczyną parowania może być również różnica temperatur pomiędzy wnętrzem pojazdu a otoczeniem na zewnątrz. Może to być problem zwłaszcza, jeśli nie zadbamy o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jeśli na wewnętrznej stronie szyb pojawiają się smugi w postaci tłustych plam, możliwe, że przyczyną jest nie tylko wilgoć, ale również uszkodzenie nagrzewnicy. W takiej sytuacji płyn chłodniczy może osadzać się na szybach tworząc tłustą, trudną do usunięcia warstwę.

Poniżej przyjrzymy się szczegółowo wszystkim przyczynom parowania szyb w samochodzie.

Najczęstsze przyczyny parowania szyb samochodowych

Aby rozprawić się z problemem parowania szyby w samochodzie należy najpierw zlokalizować przyczynę nadmiernej wilgoci. Jedną z nich mogą być stare uszczelki, które nie izolują odpowiednio i przez które do wnętrza auta dostaje się woda. Jeśli uszczelki są zużyte, warto wymienić je na nowe.

Drugą kwestią, którą należy sprawdzić jest filtr kabinowy. Odpowiada on za jakość powietrza w naszym samochodzie. Jeśli zmagamy się z parującymi szybami wymiana filtra kabinowego to będzie dobry krok.

Kolejnym istotnym układem jest sprawna klimatyzacja, która zdecydowanie pomoże nam rozprawić się z problemem parujących szyb. Ograniczony przepływ powietrza skutkuje zaparowanymi szybami, dlatego warto zadbać o jej sprawność i regularny serwis.

Warto sprawdzić te trzy rzeczy, nie tylko w przypadku parowania szyb, ale także jeśli zmagasz się z problemem nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu samochodu. Chcesz poprawić swój komfort jazdy? Zadbaj o sprawność układu klimatyzacji oraz regularnie wymieniaj filtr przeciwpyłkowy.

Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie?

Wsiadamy do samochodu i mamy zaparowane szyby, co zrobić? Na pewno nie warto wycierać ich za pomocą szmatki czy gąbki. W ten sposób utworzymy na powierzchni smugi, które również spowodują ograniczenie widoczności, więc nie rozwiążemy problemu. W takiej sytuacji warto włączyć klimatyzację lub nawiew na obieg zewnętrzny i skierować go na szyby. Po chwili wilgoć z przedniej szyby zniknie i można kontynuować jazdę.

Kolejny sposobem jest po prostu umycie szyb przy użyciu dobrego płynu i mikrofibry. To na pewno lepsze rozwiązanie niż tylko przetarcie zwykłą szmatką. Choć przy dużej wilgotności umycie szyb bez smug może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Warto jednak brać regularnie o ich czystość. Na brudnych szybach o wiele szybciej osadza się wilgoć, a sam brud także ogranicza widoczność. Mało co tak poprawia komfort jazdy jak idealnie czyste szyby.

W okresie jesienno-zimowym warto również pamiętać, aby wymienić welurowe dywaniki na ich gumowe odpowiedniki. Dzięki temu woda nie będzie wnikać w materiał wykładziny. Pomoże to uniknąć wysokiej wilgotności wewnątrz kabiny.

Co zrobić żeby szyby w samochodzie nie parowały - wskazówki i porady

Jakie są skuteczne sposoby, aby uniknąć zaparowanych szyby w samochodzie? Przedstawimy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową cyrkulację powietrza, czyli sprawdzić stan klimatyzacji oraz filtra kabinowego. Regularne wietrzenie auta również może pomóc. Podobnie jak częste mycie szyb.

Gdy zmagamy się z nadmierną wilgotnością w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam pochłaniacze wilgoci. Jednak, czy jest to skuteczne rozwiązanie? Na pewno taki pochłaniacz wilgoci może wspomóc z walce z problemem parowania szyb. Jednak zawsze warto w pierwszej kolejności wyeliminować źródło problemu.

Preparaty na parowanie szyb w samochodzie

Kolejnym sposobem na zaparowane szyby jest zastosowanie preparatów typu anti-fog. To produkt, który aplikujemy na wewnętrznej stronie szyb, aby uchronić ją przed zaparowaniem. Może to być dodatkowy krok pomagający ograniczyć parowanie szyb w samochodzie.

Preparatów tego typu nie ma zbyt wiele na rynku, ale możemy zaproponować dwa rozwiązania.

Gyeon Q2 AntiFog Kit

Pierwsza propozycja to Gyeon Q2 AntiFog Kit. Zestaw zawiera wszystko czego potrzebujesz do aplikacji oprócz mikrofibry - preparat anti-fog, aplikator kostkowy oraz ściereczki suede. W jaki sposób go użyć? Pierwszym etapem będzie dokładne oczyszczenie powierzchni przy użyciu płynu do szyb.

Następnie nakładamy ściereczkę suede na aplikator i nanosimy na nią kilkanaście kropel produktu. Rozprowadzamy go dokładnie po całej szybie (jeśli jest taka potrzeba, należy dołożyć preparatu), a następnie pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie można dotrzeć powierzchnię mikrofibrą, upewniając się, czy nie pozostały żadne smugi.

Rain-X Anti-fog

Drugim, tańszym preparatem w naszym zestawieniu jest RainX Anti-fog. Jego aplikacja jest bardzo podobna. Również należy w pierwszym kroku dokładnie umyć szybę, a następnie nanieś produkt na powierzchnię, odczekać do wyschnięcia i dotrzeć.

 

Parowanie szyb to problem uciążliwy i dość złożony. Nie zawsze wiadomo, co konkretnie może być przyczyną. Zapchany filtr kabinowy, usterka nagrzewnicy, zużyte uszczelki czy niesprawna klimatyzacja? Warto sprawdzić wszystkie te czynniki i w ostateczności sięgnąć po pochłaniacze wilgoci i preparaty typu anti-fog.