Jak dokładnie wyczyścić felgi aluminiowe?

Jak dokładnie wyczyścić felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe to jeden z elementów najbardziej narażonych na trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Bliski kontakt z jezdnią, pył z klocków hamulcowych i wysoka temperatura tworzą mieszankę zabrudzeń trudnych do usunięcia bez specjalistycznych preparatów. Dlatego dziś omówimy temat produktów do mycia felg oraz przedstawimy krok po kroku jak powinien wyglądać proces mycia. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje zabrudzeń na felgach

Na felgach mamy do czynienia z różnymi rodzajami zabrudzeń. Stosunkowo łatwe do usunięcia są podstawowe zanieczyszczenia takie jak błoto, piasek czy kurz. Jednak już w przypadku zanieczyszczeń pochodzenia metalicznego, czyli przede wszystkim pyłu z klocków hamulcowych, robi się problem. Tego typu osad wymaga użycia dedykowanej chemii, tzw. deironizerów.

Problematycznym do usunięcia może być również smar, na przykład po zmianie opon. Na felgach zbiera się także smoła widoczna w postaci małych, czarnych kropeczek  aby je rozpuścić potrzebujemy specjalnej chemii. Podobnie w przypadku kleju po odważnikach. W obu tych sytuacjach sprawdzi się produkt typu tar and glue remover.

Na rynku są dostępne różnego rodzaju preparaty do mycia felg i każdy z nich będzie sobie radził najlepiej z innym typem zabrudzeń. Najczęściej dzielimy je ze względu na pH – mamy kwasy, produkty o neutralnym pH oraz zasady. Który z nich będzie najlepszy?

Jaki płyn do mycia felg wybrać?

W detailingu najpopularniejszym rodzajem preparatów do mycia felg są te o neutralnym pH, czyli deironizery. Mają one sporo zalet – przede wszystkim są bezpieczne dla powierzchni felg i można ich regularnie używać do bieżącej pielęgnacji. Do drugie, bardzo skutecznie rozpuszczają zanieczyszczenia metaliczne. Deironizery działają w charakterystyczny sposób, barwiąc zabrudzenia na czerwono, z tego powodu często nazywane są krwawą felgą. Przykłady: ADBL Vampire Liquid, BINDER Premium Iron Remover.

Drugim popularnym typem produktów są kwasy do felg. Z nimi już należy postępować zdecydowanie ostrożniej, bo nieprawidłowo użyte mogą wyrządzić szkody. Tego typu chemia bardzo dobrze radzi sobie z rozpuszczaniem zanieczyszczeń metalicznych, nawet takich mocno „wgryzionych” w powierzchnię. Przykładem kwasu do felg jest produkt Clean Wheel firmy CleanTech Company.

Ostatnim rodzajem płynów do mycia felg, są preparaty zasadowe, które z kolei najlepiej radzą sobie z tłustymi zabrudzeniami, takimi jak oleje czy smary. W mniejszym stężeniu używane czasem do bieżącego mycia felg, aby usunąć największy brud przed zastosowaniem deironizera. Zasadowym produktem do mycia felg jest BINDER Premium Wheel Cleaner.

Różnorodność produktów do mycia felg nie oznacza, że przy każdym czyszczeniu musimy używać wszystkich – inny na każdy rodzaj zabrudzeń. Większość produktów radzi sobie kompleksowo i najczęściej wystarczy wybrać jeden, aby domyć felgi. Jednak w ekstremalnych przypadkach warto wiedzieć, który z nich najlepiej sobie radzi z danym typem brudu.

Mycie felg aluminiowych krok po kroku

Jak umyć felgi aluminiowe krok po kroku? Cały proces warto rozpocząć od wstępnego spłukania luźnych zabrudzeń z powierzchni felg używając myjki ciśnieniowej. Następnie nanosimy produkt do mycia za pomocą atomizera i zostawiamy na chwilę, aby chemia zaczęła rozpuszczać zabrudzenia. Teraz możemy przystąpić do czyszczenia powierzchni pędzelkiem lub szczotką. Które akcesorium wybrać? Pędzelkiem wygodnie myje się front felgi, jednak szczotka będzie niezastąpiona, jeśli chcemy wyczyścić również jej wnętrze.

Po wyczyszczeniu powierzchni dokładnie spłukujemy koło wodą. W razie potrzeby czynność powtarzamy. Jeśli widzimy na felgach zabrudzenia w postaci czarnych kropek, które nie reagują z deironizerem, możliwe, że jest to smoła. Można ją usunąć punktowo używając mikrofibry i produktu do usuwania smoły (np. Mac Prickbort lub do cięższych przypadków   FIREBALL TAR REMOVER).

Przy okazji mycia felg warto wyczyścić również opony. Używamy do tego APC lub specjalnych produktów do czyszczenia opon (np. ADBL Tire and Rubber Cleaer). Nanosimy produkt na profil opony, czyścimy za pomocą szczoteczki uważając, aby nie porysować felgi i spłukujemy wodą. Na tak wyczyszczonej oponie dressing będzie się lepiej prezentować oraz dłużej działać!

 

Tak wygląda cały proces mycia felg krok po kroku. Jeśli robimy to regularnie, usunięcie zabrudzeń nie powinno sprawić kłopotu. Wyczyszczone felgi warto zabezpieczyć używając dedykowanych sealantów, dzięki temu będą łatwiejsze w pielęgnacji. A na wyschnięte opony nakładamy dressing, aby nadać im intensywnie czarny wygląd.