Jakie akcesoria wybrać do czyszczenia kół?

Jakie akcesoria wybrać do czyszczenia kół?

Czyszczenie kół to wieloetapowy proces, w trakcie którego przydadzą się różne akcesoria. Często samo naniesienie chemii i spłukanie nie będzie wystarczające, aby dobrze wyczyścić powierzchnię. Będziemy potrzebować szczotek i pędzelków w różnych rozmiarach, aby dogłębnie doczyścić felgi oraz opony.

Ile trwa takie mycie kół? Dużo zależy od wzoru felgi. Jeśli mamy prostą felgę z pięcioma grubymi ramionami jej wyczyszczenie potrwa krócej niż felgi, gdzie tych ramion jest kilkanaście, a odległości pomiędzy nimi nie są zbyt duże. Wzór felgi determinuje także rodzaj akcesoriów  wybranych do jej wyczyszczenia.

Pędzelek czy szczotka – co wybrać do czyszczenia felg?

Co lepiej sprawdzi się do czyszczenia felg, pędzelek czy szczotka? Tak naprawdę wiele zależy od wzoru felgi i oczekiwanego efektu. Większym pędzelkiem wygodnie czyści się front felgi, zwłaszcza jeśli składa się z większych powierzchni. Mniejszy pędzelek dobry będzie do wyczyszczenia wszystkich zakamarków w bardziej skomplikowanych wzorach kół. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest średniego rozmiaru pędzelek.

A co ze szczotkami do mycia felg? Wśród nich również możemy wyróżnić różne rodzaje. Szczotki z włosia syntetycznego, będą dobre do czyszczenia mocno zabrudzonych felg. Ich włosie jest odporne na działanie mocniejszej chemii, którą często trzeba zastosować w przypadku dawno niemytych kół. Przykładem takich produktów jest EZ Detail Brush lub ADBL Wheel Dagger.

Delikatne dla powierzchni szczotki z mikrofibry świetnie sprawdzą do mycia felg regularnie czyszczonych lub zabezpieczonych powłoką ceramiczną. Dzięki powłoce, zabrudzenia o wiele łatwiej usunąć – nie trzeba stosować mocniej chemii, ani długo szorować. Szczotki z mikrofibry znajdziemy w ofercie WORK STUFF – Squall lub mniejsza wersja, Squally.

Szczotki do felg są niezastąpione jeśli chcemy umyć nie tylko front, ale także wnętrze felgi. Dzięki ich rozmiarom, o wiele łatwiej będzie nam wsunąć szczotkę, aby wyczyścić tę wewnętrzną część. Jednak skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od wzoru felgi. Jeśli odległości pomiędzy ramionami felgi nie są zbyt duże, mamy trudniejszy dostęp, ale mniej wyeksponowane wnętrze felgi. W przypadku łatwiejszego dostępu, wyczyszczenie za pomocą szczotki nie powinno sprawić problemów.

Jaką szczotkę wybrać do czyszczenia opon i nadkoli?

W trakcie mycia kół nie należy pomijać opon  aby by dobrze je doczyścić i wyciągnąć z nich brud, należy je porządnie wyszorować. Do tego przyda się szczotka z twardym włosiem. Może to być dedykowana do opon szczotka, która jest wyprofilowana pod kształt opony, np. Mothers Contoured Tire Brush, albo jakakolwiek inna szczotka, której wygodnie nam się używa, a ryzyko zahaczenia nią o rant felgi jest niewielkie.

W trakcie detailingu kół warto również zwrócić uwagę na nadkola, w których gromadzi się sporo zanieczyszczeń. Często samo wypłukanie wodą pod ciśnieniem nie wystarcza, aby usunąć wszystkie zabrudzenia. Konieczne będzie wzruszenie ich mechanicznie. Tutaj z pomocą nam przyjdzie szczotka do mycia nadkoli Mothers Fender Wheel Brush. Dzięki długiej rączce pozwoli dotrzeć dokładnie we wszystkie zakamarki i jest specjalnie wyprofilowana, aby wygodnie się z niej korzystało.

 

Podsumowując, nie ma jednego dobrego akcesoria do mycia kół. Jeśli dbamy tylko o swój samochód, warto mieć przynajmniej jeden pędzelek i jedną szczotkę, które rozmiarowo najbardziej będą pasować od naszego wzoru felg. W przypadku zajmowania się większą ilością samochodów, do wygodnej pracy przydaje się kilka rozmiarów pędzelków oraz przynajmniej jedna szczotka. Warto pamiętać również od odpowiedniej, twardej szczotce, którą wyczyścimy opony oraz szczotce z długą rączką do nadkoli.