Jak wybrać pierwszą maszynę polerską?

Jak wybrać pierwszą maszynę polerską?

W życiu każdego detailera przychodzi taki czas, gdy trzeba zakupić pierwszą maszynę polerską. Na co się zdecydować na początek przygody z polerowaniem?

Rotacja czy DA?

W czasach, gdy wybór maszyn Dual Action był niewielki i na rynku dominowały drogie modele popularnych marek, wybór często padał na maszynę rotacyjną. Podstawową polerkę rotacyjną  można było kupić nawet w markecie za kilkaset złotych. Jej niewątpliwą zaletą jest możliwość zmiany rozmiarów talerzy. Jednak nie mając doświadczenia w polerowaniu, osiągnięcie nią zadowalających efektów będzie trudniejsze niż w przypadku polerki DA.

Maszyna Dual Action będzie zdecydowanie lepszym wyborem na początek. Jest prostsza w obsłudze, zdecydowanie trudniej uszkodzić nią lakier, a osiągnięcie zadowalającego efektu wykończenia lakieru jest o wiele prostsze. Nowoczesne systemy past i padów polerskich pozwalają spokojnie przeprowadzić za jej pomocą pełną korektę lakieru. Wybór maszyn DA jest obecnie na rynku całkiem spory, od budżetowych opcji za kilkaset złotych po topowe modele kosztujące powyżej 2tys.

Jakie parametry maszyny?

Warto zastanowić się do jakich celów będzie nam potrzebna maszyna oraz jak często będziemy jej używać. Jeśli mamy ambicje przeprowadzać pełne korekty lakieru i chcemy się rozwijać w temacie polerowania warto zainwestować w model DA ze średniej półki cenowej o skoku przynajmniej 15mm. Razem z odpowiednio dobranymi padami i pastami, można taką maszyną już sporo podziałać.

Skok 15mm jest najbardziej uniwersalny i warto na taki zdecydować się w pierwszej kolejności. 21mm pozwoli nam zdecydowanie szybciej wyciąć rysy, jednak najczęściej występuje w zestawieniu z talerzem 150mm. Takim rozmiarem pada będzie już bardzo trudno wypolerować mniejsze elementy.

Jeśli planujemy używać maszyny sporadycznie, do aplikacji cleanerów, politur czy od czasu do czasu korekty typu one step, powinna nas zadowolić tańsza polerka ze skokiem 9mm. Siła cięcia takiej maszyny będzie zdecydowanie mniejsza, jednak do podstawowych zabiegów spokojnie wystarczy.

Większość modeli DA nie oferuje możliwości zmiany talerza, wiec jeśli zależy nam na uniwersalnym rozwiązaniu warto zdecydować się na talerz o średnicy 125mm.

Jaki model wybrać?

Na początek nie ma potrzeby inwestowania na najdroższe modele Rupesa czy Flexa. Chyba, że od razu chcemy zacząć działać profesjonalnie, wtedy taka inwestycja może nam się szybko zwrócić.

Jeśli chodzi o podstawowe modele niskobudżetowe, mamy kilka opcji do wyboru. Popularny ADBL Roller czy Shine Mate ERO600 to podstawowe polerki DA o skoku 9mm dla amatora.

Jednak jeśli szukasz czegoś średniobudżetowego i bardziej uniwersalnego, warto pochylić się nad asortymentem Evoxy – modele HDC15 czy HDD15 to maszyny, które sprawdzą się nawet w użytku profesjonalnym i pozwolą Ci na rozwój.