Jak wypolerować słupki black piano?

Jak wypolerować słupki black piano?

Black piano to zmora detailera. Dla niewtajemniczonych to elementy dekoracyjne samochodu lakierowane w czarny, niemetalizowany połysk, które „rysują się od samego patrzenia”.

Black piano najczęściej występują w miejscach dość podatnych na zarysowania. Słupki drzwi, ozdobne listwy na drzwiach, desce rozdzielczej lub tunelu środkowym. Dlatego warto unikać niepotrzebnego dotykania tych powierzchni, a do ich pielęgnacji używać wysokiej jakości akcesoriów (dobrych mikrofibr i bardzo delikatnych pędzelków).

Co jednak, jeśli dekory black piano już są pełne zarysowań i chcemy przywrócić im pierwotny wygląd? Trzeba sięgnąć po maszynę polerską i dobrać odpowiednią kombinację past oraz padów.

To może nie być najprostsze zadanie. Z jednej strony, powierzchnia jest bardzo podatna na zarysowania i może być trudna do wykończenia. Z drugiej, rysy na słupkach często nie są najpłytsze i wymagają mocniejszej ingerencji. Jakich kombinacji polerskich można użyć? Przedstawimy Wam kilka pomysłów na zastosowanie systemu polerskiego ZviZZer do polerowania czarnych słupków black piano.

Jak wypolerować słupki black piano?

Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie pasty ZviZZer ONE Polish i zielonego pada gąbkowego ZviZZer. Pasta ONE posiada bardzo dobrą siłę cięcia, aby usunąć mocniejsze zarysowania, a jednoczenie bardzo dobrze wykańcza powierzchnię i od razu ją zabezpiecza. W połączeniu z bardzo miękkim zielonym padem potrafi naprawdę sporo wyciąć, jednocześnie zapewniając nienaganne wykończenie.

To połącznie nie sprawdzi się, jeśli planujemy aplikować powłokę ceramiczną ze względu na zabezpieczenie polimerowe, jakie pozostawia pasta ONE. Można wtedy spróbować kombinacji z pastą MC3000 i pomarańczowym lub żółtym padem. A jeśli powierzchnia nie jest bardzo zniszczona, może wystarczy tylko wykończeniowa pasta FC2000 i żółty pad.

W przypadku mocniej zniszczonych powierzchni, może się okazać konieczne polerowanie w dwóch etapach. Wtedy warto zacząć o pasty HC4000 i czerwonego lub pomarańczowego pada, a następnie wykończyć powierzchnię pastą FC2000 oraz żółtym lub zielony padem.

Elementy black piano warto po polerowaniu zabezpieczyć, aby ich bieżąca pielęgnacja była łatwiejsza. Ułatwi to utrzymanie powierzchni w czystości, a co za tym idzie zmniejszy ryzyko nowy zarysowań spowodowanych bieżącą pielęgnacją. Wosk, QD, powłoka? W zależności od potrzeb, pamiętaj tylko, aby użyć delikatnych mikrofibr.

Jak odtłuścić elementy black piano?

Często problem pojawia się również na etapie odtłuszczania powierzchni black piano. Idealnie wypolerowana powierzchnia, odtłuszczamy, aby zaaplikować powłokę i pojawiają się zarysowania. A jesteśmy pewni, że dobrze wykończyliśmy powierzchnię! Co na to poradzić? Podstawą będzie dobrej jakości mikrofibra, ale nie tylko to jest istotne.

Należy bardzo uważać czego używamy do odtłuszczania. Wiele odtłuszczaczy takich jak IPA czy gotowe preparaty (np. ADBL Wipe Out) mogą okazać się zbyt agresywne dla delikatnych powierzchni black piano i powodować nowe zarysowania. Nawet pomimo użycia delikatnej, czystej mikrofibry. Jednym z preparatów bezpiecznych dla powierzchni black piano jest FIREBALL REBORN. Skutecznie odtłuszcza nie powodując zmatowień na delikatnych powierzchniach.

To tylko przykładowe rozwiązania jak poradzić sobie z zarysowaniami na słupkach black piano. Każdy przypadek może być inny i warto testować różne kombinacje. A przede wszystkich unikać dotykania tych powierzchni w trakcie eksploatacji samochodu i uważać w trakcie bieżącej pielęgnacji.