Jak dbać o plastiki we wnętrzu pojazdu?

Jak dbać o plastiki we wnętrzu pojazdu?

Jak dbać o plastiki we wnętrzu pojazdu, aby długo zachowały świeżość i dobry wygląd? Wystarczy je dobrze wyczyścić, a następnie zabezpieczyć. Jak zrobić to dobrze? Jak dotrzeć we wszystkie trudnodostępne zakamarki takie jak kratki nawiewu czy schowki? Jakich preparatów użyć, aby pielęgnacja była skuteczna i bezpieczna? Zapraszamy do artykułu!

Jakich produktów potrzebujesz do pielęgnacji plastików w samochodzie?

Podstawą będzie środek czyszczący, czyli interior cleaner. To najczęściej produkty, które są gotowe do użycia i nie wymagają wcześniejszego rozcieńczenia z wodą. Są one bezpieczne dla powierzchni, a przy tym skuteczne w usuwaniu zabrudzeń. Jednym z polecanych produktów w tej kategorii jest BINDER Premium Interior Cleaner.

Drugim produktem, który przyda się podczas pielęgnacji plastików jest preparat do zabezpieczenia powierzchni, czyli dressing. Odżywi materiał, podkreśli jego kolor, sprawi, że mniej będzie się brudzić. Ochroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz szybkim osiadaniem kurzu. Dobry dressing to na przykład ADBL Interior Wow – łatwy w aplikacji i pozostawia przyjemne dla oka, satynowe wykończenie.

Oprócz chemii będziemy również potrzebować odpowiednich akcesoriów. Podstawą są pędzelki i szczoteczki. Przyda się przede wszystkim jeden średniej wielkości pędzelek oraz szczoteczka do czyszczenia skór (świetnie sprawdzi się również do plastików!). Kolejnym niezbędnym akcesorium jest zestaw mikrofibr, do zbierania zabrudzeń. Do aplikacji dressingu przyda się mikrofibrowy aplikator.

Jak czyścić plastiki w samochodzie?

Przed przystąpieniem do czyszczenia plastików, warto dokładnie odkurzyć wnętrze, opróżnić wszystkie schowki i je również odkurzyć. Ułatwi to kolejne etapy czyszczenia. Następnie przygotowujemy preparat do czyszczenia oraz akcesoria. Większe powierzchnie takie jak kokpit, boczki drzwi, progi możemy czyścić za pomocą szczoteczki. A przy mniejszych, trudniej dostępnych zakamarkach warto użyć pędzelka.

Nanosimy interior cleaner na szczoteczkę lub pędzelek i dokładnie wypracowujemy preparat na czyszczonej powierzchni. Następnie wycieramy element przy użyciu mikrofibry. Warto dokładnie usunąć wodę ze wszystkich szczelin, aby nie powstały zacieki i nie pozostał w nich osad. W tym celu można się wspomóc np. sprężonym powietrzem lub dmuchawą. I tak postępujemy z każdym elementem po kolei.

Jak zabezpieczyć plastiki we wnętrzu?

Po wyczyszczeniu wszystkich plastików, warto je zabezpieczyć. Odżywi to powierzchnie i sprawi, że brud będzie mniej wnikał w strukturę plastiku. W tym celu nanosimy dressing za pomocą aplikatora mikrofibrowego na wszystkie wyczyszczone i suche elementy.

Przy nakładaniu dressingu warto się postarać, aby zrobić to dokładnie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku preparatów, które mocniej przyciemniają powierzchnię, ponieważ po wyschnięciu może być to widoczne, jeśli któreś miejsce pominęliśmy.

Jak często przeprowadzać pielęgnację plastików?

Jak często powinniśmy przeprowadzać taką pielęgnację? Dużo zależy od tego w jaki sposób eksploatujemy samochód. Jednak warto przynajmniej 3-4 razy do roku dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć tworzywa we wnętrzu. A pomiędzy tymi zabiegami, możemy przeprowadzić szybkie sprzątanie i przetrzeć deskę z kurzu za pomocą mikrofibry lub produktów typu interior quick detailer.