Pranie tapicerki jest niezbędnym etapem detailingu wnętrza. Można je lubić lub nie, ale z pewnością nie da się go uniknąć. Nawet w przypadku wnętrza z tapicerką skórzaną, prania wymagają dywaniki i wykładzina. Dlatego dziś pochylimy się nad tym zagadnieniem
Czy można przyśpieszyć proces prania tapicerki, nie tracąc przy tym na jakości wykonanej usługi? Jak najbardziej. Istnieje kilka sposobów, aby pranie tapicerki przebiegało sprawniej i efektywniej.
Dokładne odkurzenie powierzchni
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dokładne odkurzenie foteli i wykładziny to połowa sukcesu w trakcie prania tapicerki. Zwłaszcza w przypadku mocniej zabrudzonych powierzchni ma to szczególne znaczenie. Kurz i brud, którego nie usuniemy na sucho, zdecydowanie przedłużą proces wypłukiwania zabrudzeń z tapicerki, bo będzie ich po prostu więcej.
Aby jak najdokładniej pozbyć się zabrudzeń warto dokładnie przeszczotkować materiał lub użyć pistoletów na sprężone powietrze typu tornador. W ten sposób usuwamy zanieczyszczenia z głębi materiału.
Użycie odpowiedniej chemii
Dobra jakościowo chemia, dobrana do rodzaju zabrudzeń potrafi wiele zmienić, jeśli chodzi o czas prania. Dotyczy to zarówno pre-spray’a jak i preparatu do wypłukiwania zabrudzeń. Wraz z doświadczeniem, łatwiej będzie nam określić jakiego stężenia preparatu użyć. Czy zastosować zwykły pre-spray czy enzymatyczny, przeznaczony do zabrudzeń organicznych. Kiedy warto użyć odplamiaczy, a kiedy raczej nie będzie to konieczne.
Dobra chemia i poznanie jej możliwości to klucz do sukcesu, który pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu nie wielokrotne pranie nieskutecznymi preparatami.
Temperatura
Czynnikiem, który zdecydowanie przyśpieszy rozpuszczanie i wypłukiwanie zabrudzeń będzie temperatura wody. Do pre-spray’a warto użyć gorącej wody, która szybciej i skuteczniej rozpuści zabrudzenia. Jeśli chodzi o ekstrakcje, tutaj musimy zwrócić uwagę na parametry odkurzacza, jak ciepłą wodę możemy do niego wlać. Ale generalnie im cieplejsza, tym lepiej.
Wyjątkiem będzie jedynie pranie alcantary, w przypadku której używamy ciepłej, ale nie gorącej wody! Zbyt gorącą wodą moglibyśmy uszkodzić włókna i materiał straciłby swoją przyjemną miękkość. Drugim wyjątkiem są plamy z krwi, które usuwamy zimną wodą (ciepła może jeszcze bardziej je utrwalić).
Czas
Należy chemii dać czas, aby mogła zadziałać i rozpuścić zabrudzenia. Dotyczy to przede wszystkim pre-spray’a oraz odplamiaczy. Po naniesieniu na powierzchnię i mechanicznym wypracowaniu, należy pozostawić ją na chwilę, aby mogła zareagować z zabrudzeniami. Najwcześniej po kilku minutach przystępujemy do ekstrakcji, czyli wypłukiwania zabrudzeń.
Dlatego warto sobie odpowiednio rozplanować pracę przy praniu tapicerki, aby nie czekać niepotrzebnie na działanie pre-spray’a. Gdy na jednym elemencie chemia rozpuszcza zabrudzenia, inny możemy wypłukiwać z zabrudzeń.
Działanie mechaniczne
Kolejnym czynnikiem wspierającym działanie pre-spray’a jest mechaniczne wzruszenie zabrudzeń poprzez szczotkowanie. Szczotka powinna mieć delikatne, ale jednak dość sztywne włosie. Lepiej nie stosować przy tym zbyt dużego docisku, który mógłby wbić zabrudzenia w gąbkę fotela.
Fajnym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku większych lub mocniej zabrudzonych powierzchni będzie zastosowanie szczotki na wkrętarkę. Mniej się zmęczymy, a szczotkowanie przebiegnie o wiele sprawniej i szybciej.
Jak widać, sposobów na przyśpieszenie prania tapicerki jest całkiem sporo. Warto uwzględnić je wszystkie podczas detailingu wnętrza, a praca przy wnętrzu wkroczy na wyższy level.