Jak używać glinki do lakieru samochodowego?

Jak używać glinki do lakieru samochodowego?

Lakier samochodowy wymaga regularnej pielęgnacji, aby wyglądał dobrze. Jednak zwykłe mycie najczęściej nie wystarcza, aby w pełni oczyścić jego powierzchnię i przygotować do dalszych zabiegów. Przed woskowaniem auta lub korektą lakieru przyda się glinka do czyszczenia lakieru, która pomoże usunąć osady z powierzchni karoserii.

 

Co to jest glinka samochodowa? Jak za pomocą glinki oczyścić powierzchnie lakieru? Jaki produkt wybrać i jak poprawnie jej używać, aby nie narobić szkód? Zapraszamy do lektury artykułu!

Glinka do czyszczenia lakieru - co to za produkt?

Czym jest glinka do lakieru samochodowego? To plastyczna masa, która dzięki swoim właściwościom ściernym pozwala nam oczyścić lakier z zanieczyszczeń nagromadzonych na powierzchni. Usuwa osad, którego nie pozbędziemy się podczas zwykłego mycia ręcznego, ponieważ jest wklejony w lakier.

Lakier na samochodzie cały czas jest narażony na zbieranie zabrudzeń trudnych do usunięcia. Drobinki asfaltu, pył z klocków hamulcowych i inne zanieczyszczenia metaliczne, żywica oraz pozostałości po owadach. Szampon nie poradzi sobie z nimi, ale usunięcie brudu zalegającego na lakierze będzie możliwe z użyciem glinki.

Jak sprawdzić czy powierzchnia lakieru wymaga użycia glinki?

Przed zastosowaniem glinki należy samochód dokładnie umyć, za pomocą szamponu i rękawicy. W oczyszczeniu powierzchni może również pomóc chemiczna dekontaminacja lakieru, w trakcie której usuniemy większość osadów. Zmniejszy to ryzyko porysowania lakieru oraz przyśpieszy pracę z glinką.

Na chemiczną dekontaminację najczęściej składają się dwa etapy - użycie produktu do usuwania smoły i asfaltu oraz preparatu do usuwania zanieczyszczeń metalicznych (takich jak pył z klocków hamulcowych).

Po takim wstępnym oczyszczeniu lakieru możemy sprawdzić czy powierzchnia wymaga glinkowania. W tym celu najlepiej przesunąć dłonią po powierzchni i sprawdzić czy wyczuwamy jakieś nierówności. Zanieczyszczenia metaliczne czy inne osady często mogą nie być widoczne gołym okiem, ale będą wyczuwalne. Jeśli po przeprowadzeniu dekontaminacji, powierzchnia nie jest idealnie gładka, warto przystąpić do glinkowania.

Glinka do lakieru - jak jej używać?

Glinka do czyszczenia lakieru najczęściej sprzedawana jest w formie większego bloczku. Jednak najczęściej nie będziemy potrzebować całej glinki do przeprowadzenia jednego zabiegu. Dlatego odcinamy około 20 g masy, którą następnie zagniatamy, aby ją zmiękczyć i tworzymy w dłoniach płaski dysk.

Do użycia glinki będziemy potrzebować również jakiegoś produktu, który nada poślizg i zmniejszy ryzyko porysowania lakieru. Może to być specjalny lubrykant do glinki lub woda z dodatkiem szamponu. Powierzchnia lakieru musi być wcześniej umyta i odpowiednio przygotowana.

Kolejnym krokiem jest naniesienie na obszar roboty lubrykantu. Następnie w celu usunięcia zabrudzeń należy przecierać glinką niewielki obszar, nie stosując docisku. Poprawnie użyta, miękka glinka nie rysuje powierzchni, jednak należy uważać, na zanieczyszczenia, które mogą się na niej znaleźć.

Na glince stopniowo powinny pojawiać się zabrudzenia. Po pewnym czasie należy zabrudzoną powierzchnię glinki zagnieść do środka, aby znów uzyskać czystą powierzchnię roboczą. Zagniatanie glinki można powtarzać wielokrotnie, za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Po wyglinkowaniu całego pojazdu, warto ponownie umyć go szamponem, spłukać wodą i osuszyć.

Dlaczego warto stosować glinkę do lakieru samochodowego?

Po przeprowadzeniu glinkowania lakier zyska gładkość i będzie lepiej przygotowany do aplikacji wosku, ceramiki czy przeprowadzenia korekty lakieru.

Glinkowanie przed polerowaniem jest koniecznym etapem, który pozwala zwiększyć wygodę pracy i poprawić jej efekty. Polerowanie nieoczyszczonej powierzchni będzie powodować brudzenie i zapychanie się padów, a tym samym o wiele gorszą jakość efektu końcowego.

W przypadku woskowania, możemy znacznie przedłużyć trwałość i poprawić efekty hydrofobowe dzięki odpowiednio zadbanej powierzchni. Uzyskamy w ten sposób większą śliskość oraz głębszy połysk lakieru. Glinkowanie jest również niezbędnym etapem przygotowania karoserii do zabezpieczenia powłoką ochronną.

Gdzie można kupić wysokiej jakości glinkę?

Jak wybrać odpowiednią glinkę? Glinka do czyszczenia lakieru jest dostępna w każdym dobrym sklepie detailingowym. Możemy wybrać najbardziej uniwersalną glinkę średniej twardości (np. ValetPro Yellow) lub twardą glinkę do ciężkich przypadków.

Jednak do codziennego użycia, aby szybko oczyścić powierzchnię lakieru i zminimalizować ryzyko porysowania go, najlepiej sprawdzi się ręcznik glinkowy, np. ADBL Clay Towel. Jest on prosty w użyciu, a dzięki większemu rozmiarowi praca z nim przebiega o wiele szybciej. Tego typu akcesoria w trakcie pracy płuczemy w czystej wodzie, aby pozbyć się zabrudzeń.