Jak skutecznie zabezpieczyć lakier samochodu?

Jak skutecznie zabezpieczyć lakier samochodu?

Lakier samochodu narażony jest na wiele szkodliwych czynników. Promieniowanie UV, sól drogowa, owady, ptasie odchody oraz zarysowania powstałe w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Wszystkie te aspekty sprawiają, że traci połysk i intensywność koloru. Zaniedbany lakier, oprócz tego, że nie wygląda dobrze, jest także trudniejszy w bieżącej pielęgnacji. Szybciej zbiera brud i domycie go wymaga większego wkładu pracy.

Czy można jakoś zminimalizować szkodliwe działanie czynników zewnętrznych? Jak najbardziej. Lakier samochodu warto zabezpieczyć. Dzięki temu zyskamy nie tylko ochronę, ale także piękny wygląd. Sposobów na zabezpieczenie lakieru jest kilka. Który z nich będzie najlepszy? W tym artykule omówimy wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Dlaczego warto zabezpieczać lakier?

Dlaczego w ogóle warto zabezpieczyć lakier? Powodów może być kilka. Przede wszystkim – ochrona przez czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu lakier mniej się niszczy. Po drugie – łatwiejsza pielęgnacja i utrzymanie pojazdu w czystości. Po trzecie – podkręcenie wyglądu samochodu. Lakier po zabezpieczeniu zyskuje połysk i głębię koloru.

Na rynku są dostępne różne środki do ochrony lakieru – woski, powłoki i folie ochronne. Każdy z tych produktów ma trochę inne zastosowanie, czas działania oraz właściwości. I każdy z nich lepiej się sprawdzi w innej roli.

Które środki do zabezpieczenia lakieru są najskuteczniejsze?

Do wyboru mamy trzy rodzaje produktów do zabezpieczenia lakieru – woski, powłoki i folie ochronne. Na którą z nich się zdecydować i jakie są pomiędzy nimi różnice?

Woski to podstawowa ochrona lakieru. Pięknie podkreślają wygląd lakieru, nadając mu połysku oraz głębi. Powierzchnia najczęściej zyskuje przyjemną śliskość oraz hydrofobowość. Samochód mniej się brudzi i jest łatwiejszy do umycia. Woski są łatwe w aplikacji, więc poradzą sobie z nimi nawet osoby bez doświadczenia, a proces ten nie jest bardzo czasochłonny. To również najtańsze rozwiązanie, już w budżecie 150-200 złotych można wybierać wśród wielu produktów na rynku. Wadą tego rozwiązania jest słaby poziom ochrony oraz trwałość – od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zdecydowanie mocniejszą ochronę zapewniają powłoki ceramiczne. Ich skład jest o wiele bardziej zaawansowany i trwale łączą się z lakierem zapewniając mu wysoki poziom ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Powłoki jeszcze mocniej podkreślają wygląd samochodu nadając mu niezwykłą szklistość. Charakteryzują się świetnymi właściwościami samooczyszczania, dzięki czemu zabezpieczony pojazd o wiele wolniej się brudzi.

Powłoki ceramiczne utwardzają powierzchnię lakieru dzięki czemu jest ona bardziej odporna na powstawanie mikrozarysowań. Jednak nie należy traktować powłok jako ochrony przed rysami. To tylko dodatkowa funkcjonalność, która pozwala utrzymać samochód w doskonałej kondycji na dłużej. Aplikacja powłok jest już bardziej skomplikowaną sprawą, ponieważ wymagają bardzo dobrze przygotowanej powierzchni i przeprowadzenia wcześniej korekty lakieru. Jednak mogą chronić lakier nawet przez kilka lat.

Ochrona lakieru przed zarysowaniami

Czy są jakieś formy ochrony lakieru, które zabezpieczą powierzchnię przed zarysowaniami? Tak, są to folie ochronne. Najczęstszym wyborem są bezbarwne folie PPF. Stanowią one fizyczną barierę pomiędzy lakierem i otoczeniem, chroniąc go przed zarysowaniami. Wszystkie uszkodzenia powstają na foli, więc po jej odklejeniu lakier prezentuje się w doskonałym stanie. Folie PPF często mają również właściwości samoregeneracji i rysy powstałe na ich powierzchni znikają po kontakcie z ciepłą wodą.

Folia to najmocniejsza i najlepsza forma ochrony lakieru. Jest także najtrwalsza, topowi producenci dają nawet 10 lat gwarancji na żółknięcie folii. Dopóki nie ulegnie uszkodzeniu, folia będzie chronić lakier samochodu. Jednak jej aplikacja wymaga już zaawansowanej wiedzy oraz umiejętności. A także odpowiednich warunków do aplikacji, więc w tym przypadku najlepiej zlecić to profesjonalistom.

Samodzielne zabezpieczenie lakieru

Do samodzielnego zabezpieczenia lakieru najlepiej sprawdzą się woski ze względu na prostą aplikację i mało skomplikowany proces przygotowania powierzchni. Już wśród samych wosków wybór jest ogromny. Na lato możesz wybrać mniej trwały wosk naturalny, który jednak zapewni spektakularny wygląd lakieru, np. BINDER Samba Wax. A na zimę warto wybrać coś trwalszego, np. Collinite 476s.

W procesie zabezpieczenia lakieru bardzo ważnym etapem jest także przygotowanie powierzchni. Dlatego nie powinniśmy skupiać się tylko na aplikacji i wyborze odpowiedniego produktu. Równie dużo uwagi należy poświęcić dokładnemu przygotowaniu lakieru. Składa się na nie gruntowne mycie, oczyszczanie powierzchni z osadów oraz odtłuszczanie. W przypadku powłok ceramicznych proces ten jest jeszcze bardziej złożony, dlatego odsyłamy do osobnego artykułu – Te czynności musisz wykonać zanim położysz powłokę na lakier.

 

Przedstawiliśmy najpopularniejsze metody zabezpieczenia lakieru samochodu. W zależności od naszego budżetu oraz oczekiwań możemy wybrać jeden z przedstawionych sposobów. Dla pasjonatów, których lubią pielęgnować samochód pewnie najlepszą opcją będzie wosk. Ale jeśli zależy Ci na najlepszej możliwej ochronie, wybierz folię i powłokę ceramiczną.