Mikrofibra w auto detailingu to podstawowe akcesorium, które przyda się na bardzo wielu etapach pielęgnacji pojazdu. Ciężko wyobrazić sobie jakikolwiek proces bez użycia mikrofibry. W takim razie w jaki sposób jej używać? Czy istnieją różne rodzaje mikrofibr? I jak o nie dbać, aby długo zachowały swoje właściwości? Zapraszamy do lektury!
Rodzaje mikrofibr w autodetailingu
Jakie wyróżniamy rodzaje mikrofibr i czym będą się charakteryzować? Podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę będzie grubość i gęstość mikrofiby, czyli g/m2 lub GMS. Im większa liczba, tym mikrofibra jest grubsza i gęstsza, a także ma lepszą chłonność.
Drugim dość istotnym aspektem jest rodzaj splotu – wyróżniamy puszyste mikrofibry z długim włosiem lub standardowe mikrofibry o krótkim włosiu. Warto wspomnieć o splocie gładkim, gdzie żadne włókna nie wystają z powierzchni oraz waflowym z charakterystyczną kratką na powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest także slot skręcany (tzw. twisted pile), który odpowiada za rewelacyjne właściwości wchłaniania wody.
Kolejnym parametrem będzie skład. Mikrofibry składają się z mieszanki poliestru i poliamidu, im więcej tego drugiego, tym lepsza jakość produktu. Mikrofibry w autodetailingu powinny zawierać przynajmniej 20% poliamidu, ale zdarzają się też takie, które mają go aż 30% w składzie.
Ostatni czynnik, na który warto zwrócić uwagę to wielkość. Większość standardowych mikrofibr ma rozmiar 40 cm x 40 cm i z reguły są one najwygodniejsza w użyciu. Ale w niektórych sytuacjach może przydać się większa powierzchnia.
Do czego stosujemy mikrofibry w autodetailingu?
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, mikrofibry znajdą zastosowanie na każdym etapie pielęgnacji pojazdów. Zaczniemy od zabiegów przeprowadzanych na zewnątrz pojazdu. W pielęgnacji lakieru należy zwracać szczególną uwagę na jakość i czystość użytych mikrofibr. Użycie słabej jakości produktu może powodować niewielkie zarysowania widoczne pod odpowiednim oświetleniem. Jeśli regularnie będziemy w ten sposób pielęgnować samochód, lakier utraci blask przez tysiące drobnych rysek.
Osuszanie lakieru po myciu. Tutaj sprawdzi się duży ręcznik o większej gramaturze, najlepiej ze skręcanym splotem. Taka mikrofibra potrafi wchłonąć bardzo duże ilości wody i bez problemu osuszyć cały pojazd, np. FIREBALL PIN TOWEL
Aplikacja quick detailerów i docieranie wosków. Do quick detailerów najczęściej zupełnie wystarczające będą podstawowe mikrofibry bezszwowe dobrej jakości. W przypadku wosków warto zainwestować w grubszą, puszystą mikrofibrę np. WORK STUFF Gentelman.
Docieranie past polerskich, odtłuszczanie i docieranie powłok. Podstawowe mikrofibry bezszwowe o dobrym składzie i niezbyt długim włosiu sprawdzą się najlepiej w tych zadaniach, np. MR RAG edgeless.
W pielęgnacji wnętrza przyda nam się większa ilość mikrofibr. W tym przypadku nie ma potrzeby inwestowania w mikrofibry bezszwowe, więc wystarczą podstawowe modele z obszyciem. Do mycia szyb warto zainwestować w dedykowane ściereczki o waflowym lub gładkim splocie, np. WORK STUFF Zephir.
Jak pielęgnować ściereczki z mikrofibry?
W auto detailingu warto zainwestować w lepszej jakości mikrofibry, które będą na służyć na dłużej. W jaki sposób je pielęgnować, aby zachowały swoje właściwości na lata?
Przede wszystkim podział produktów w trakcie pracy. Warto mieć osobne akcesoria do lakieru, a osobne do pielęgnacji wnętrza i nie mieszać ich ze sobą. Także w trakcie prania, zwłaszcza, jeśli mamy bardzo brudne mikrofibry – nie warto ich prać razem z tymi do wosków czy osuszania lakieru.
W jaki sposób prać? Nie używamy standardowych proszków do prania i płynów do płukania. Najlepiej użyć płynów do prania tkanin delikatnych lub dedykowanych preparatów do prania mikrofibr. Pojemnik do płukania zostawiamy pusty lub wlewamy niewielką ilość octu. Optymalną temperaturą będzie 30-40 stopni oraz wirowanie na średnich obrotach, nie więcej niż 800-900. Po wyjęciu mikrofibr z pralki warto każdą strzepnąć, aby rozkleić włókna i powiesić do wyschnięcia.
Jak widać mikrofibra w autodetailingu znajduje całkiem sporo zastosowań i jest to temat bardziej rozległy, niż mogłoby się wydawać. Odpowiednio dobrane do zadania mocno ułatwiają pracę taką jak docieranie wosków czy mycie szyb i trudno sobie wyobrazić, żeby można było je czymś zastąpić.