Jak czyścić skórzaną tapicerkę?

Jak czyścić skórzaną tapicerkę?

Tapicerka skórzana w samochodzie kiedyś była synonimem luksusu. Obecnie występuje równie powszechnie, co materiałowa. Poza oczywistymi walorami estetycznymi to także bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ jej pielęgnacją możesz się zająć samodzielnie. Nie są to skomplikowane zabiegi, ale warto przeprowadzać je regularnie, aby zachować dobry stan foteli na długo. Jak czyścić tapicerkę skórzaną? Odpowiedź poznasz w tym artykule.

Zadbana tapicerka skórzana nie tylko świetnie wygląda, ale zdecydowanie wolniej się zużywa. Dobrze zabezpieczona powierzchnia jest bardziej odporna na wycieranie się farby w miejscach na to narażonych. Ograniczone jest również wnikanie przebarwień, co jest problemem szczególnie na jasnych kolorach. Regularne oraz dokładne czyszczenie i impregnacja tapicerki skórzanej skraca czas potrzebny na pielęgnację foteli w kolejnych zabiegach.

Skórzana tapicerka w samochodzie: jak utrzymać ją w czystości?

Utrzymanie w czystości skórzanej tapicerki nie jest szczególnie trudne, choć warto dbać o regularność. Ważnym etapem pielęgnacji tapicerki skórzanej będzie jej regularne odkurzanie podczas bieżącego sprzątania. Warto zwrócić uwagę na wszystkie szwy, przetłoczenia oraz łączenia elementów. Zabrudzenia, które się tam zbierają działają jak papier ścierny, uszkadzając powierzchnię skóry.

Oprócz częstego odkurzania, raz na pół roku należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie zakończone impregnacją. Zachowując regularność i niezbyt długie odstępy czasu pomiędzy zabiegami, możemy zastosować delikatniejszą chemię do usuwania zabrudzeń, co zdecydowanie przedłuży żywotność materiału. Regularna impregnacja pozwala też zachować ciągłą ochronę powierzchni przed wnikaniem zabrudzeń i czynnikami zewnętrznymi. 

Produkty do czyszczenia skórzanej tapicerki: jakie wybrać?

W pielęgnacji skórzanej tapicerki niezwykle istotny jest wybór odpowiednich produktów. Skóra jest materiałem wrażliwym na uszkodzenia, więc należy używać kosmetyków dedykowanych do jej pielęgnacji. Jednak również wśród nich wybór nie jest oczywisty. Jakie kosmetyki do czyszczenia tapicerki skórzanej wybrać? Wiele preparatów do czyszczenia występuje w dwóch wersjach – strong oraz soft. Która z nich będzie lepsza?

Generalnie, jeśli nie ma potrzeby usuwania trudnych zabrudzeń, zawsze wybieraj wersję mniej agresywną. W przypadku tapicerki skórzanej lepiej działać delikatną chemią, ale regularnie, niż rzadziej przy użyciu mocnych środków. Na pewno nie warto używać do czyszczenia skór agresywnych produktów typu APC czy akcesoriów takich jak magiczna gąbka. Możemy w ten sposób trwale uszkodzić powierzchnię skóry i konieczne będzie jej ponowne lakierowanie.

Do mocno ubrudzonej jasnej tapicerki wybierz wersję strong, podobnie w przypadku foteli nie czyszczonych od lat – taką skórę warto gruntownie wyczyścić. Jednak nie używaj tego produktu już przy kolejnych zabiegach. Do bieżącej pielęgnacji lepiej sprawdzi się delikatniejsza wersja cleanera.

Jak zaimpregnować tapicerkę skórzaną? W przypadku nowych skór szczególnie istotne jest zabezpieczenie przed przebarwieniami i wycieraniem się koloru. Więc warto wybierać sprawdzone preparaty, które zapewnią wysoki poziom ochrony, np. Colourlock Leder Versiegelung.  W pielęgnacji starszych skór, równie istotne jest odpowiednie nawilżenie powierzchni, aby jak najdłużej zachowała ona swoją miękkość. W tej roli świetnie sprawdzą się odżywki do skór takie jak Colourlock Leder Protector lub Gliptone GT11 i GT13.

Czyszczenie skórzanej tapicerki: KROK PO KROKU

Jak wyczyścić tapicerkę skórzaną krok po kroku? Rozpoczniemy od dokładnego jej odkurzenia, aby usunąć wszystkie luźne zabrudzenia. Następnie warto sobie przygotować wiaderko z wodą oraz komplet czystych mikrofibr i można rozpocząć proces czyszczenia.

Użyjemy do tego cleanera do skór i szczoteczki. Nanosimy preparat na szczoteczkę i dokładnie czyścimy powierzchnię skóry, a następnie przecieramy za pomocą mikrofibry. I powtarzamy tak z każdym elementem. Czyszczenie tapicerki skórzanej staramy się przeprowadzać na niewielkiej powierzchni, aby produkt zbyt szybko nie zasychał. Przykładowo, siedzisko fotela możemy podzielić na cztery części. W trakcie wypłukujemy szczoteczkę w czystej wodzie, aby pozbyć się zabrudzeń.

Następnie pozostawiamy fotele do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest impregnacja tapicerki skórzanej — to proces jeszcze prostszy niż samo czyszczenie. Wystarczy nanieść produkt na aplikator lub ściereczkę, a następnie rozprowadzić po powierzchni fotela. Po zabezpieczeniu wszystkich elementów, warto pozostawić samochód w garażu, aby preparat mógł się dobrze wchłonąć.

 

Tak wygląda proces pielęgnacji tapicerki skórzanej w samochodzie. Stosując się do podanych rad, tapicerka będzie się prezentować świetnie. Współczesne produkty do impregnacji tapicerki, zapewnią jej naturalne, matowe wykończenie Zyska ochronę przez czynnikami zewnętrznymi oraz przed wnikaniem zabrudzeń w jej strukturę, a wyczyszczenie jej będzie o wiele prostsze. Stanie się przyjemna w dotyku i dłużej zachowa swoją miękkość.  Nic tylko wsiadać w samochód i wyruszać z długą podróż!